Kako piše IFL Science, naučnici su otkrili da ovi uređaji raspršuju bakterije s loše opranih ruku u zrak i na obližnje površine u iznimno velikim količinama, povećavajući rizik da ćete izaći iz kupatila s mnoštvom bakterija drugih ljudi.
U laboratorijskim eksperimentima koji su uključivali promatranje javnih sanitarnih čvorova, sušilice za ruke prouzrokovale su da u zrak dospije 27 puta više bakterija nego što ih na sebi imaju papirni ubrusi, a ti mikrobi ostaju kružiti 15 minuta nakon pranja ruku.
Sada se autori vraćaju s još više dokaza protiv sušilica za ruke, ovog puta uzimajući u obzir nalaze eksperimenata iz stvarnog svijeta.
Kao što je objavljeno u Journal of Hospital Infection, profesor Mark Wilcox i njegove kolege su započeli ispitivanje kako metode sušenja ruku utječu na širenje bakterija u bolničkim kupatilima.
Istraživanje je provedeno u bolnicama u tri grada Leedsu, Parizu i Udinama tokom perioda od 12 sedmica. U svakom mjestu izabrana su dva toaleta koja su koristili pacijenti, osoblje i posjetioci, a u svakom od njih bila je postavljena sušilica za ruke ili papirni ubrusi. Uzorci zraka i brisevi površina toaleta uzimani su svakog dana tokom četiri sedmice, a nakon dvosedmičnog ispitivanja svaki toalet je morao preći na alternativni način sušenja.
Nalazi ovih uzoraka otkrili su da je ukupna količina bakterija u zraku i na površinama bila mnogo veća u svim toaletima u kojima su korištene sušilice za ruke. Najdramatičnije razlike su se vidjele između prisutnosti bakterija na samoj sušilici za ruke i površini papirnatih ubrusa. U Udinama je sušilica bila stotinu puta zaraženija bakterijama, u Parizu je bila 33 puta više zaražena, a u Leedsu 22 puta zaraženija.