"Postepeno, ali neprekidno povećanje broja oboljelih je prilično sigurno. Visoka prevalenca upotrebe elektronskih cigareta kod mlađih pacijenata oboljelih od raka i statistike vezane za broj preživjelih su zaista zabrinjavajuće", kaže autorica studije Nina Sanford.
Korištenje elektronskih cigareta kod pacijenata oboljelih od raka poraslo je s 8,5 posto u 2014. na skoro 11 posto u 2017. godini, prema analizi više od 13.000 pacijenata.
Među pacijentima mlađim od 50 godina, stopa korištenja porasla je s 23 posto u 2014. na 27 posto u 2017. godini. Upotreba konvencionalnih cigareta kod pacijenata oboljelih od raka ostala je konstantna između 2014. i 2017. godine.
Malo se zna o upotrebi elektronskih cigareta kod pacijenata oboljelih od karcinoma, dodala je ona.
"Pošto su elektronske cigarete relativna novost, još nemamo dugoročne podatke o njihovim sporednim efektima", rekla je Sanford.
Ona je istakla i to da pacijenti često pitaju za elektronske cigarete i da ih ona savjetuje da izbjegavaju pušenje generalno. Studije o ovoj vrsti naprave tek su počele i bit će potrebne decenije da bi se egzaktno saznalo da li one izazivaju rak ili ne, objasnila je Sanford.
"To je nova oblast i nemamo nekih dugoročnih podataka o šteti prouzrokovanoj njihovom upotrebom tako da će biti dosta polemike o tome šta da se radi dok se ne objave rigoroznije studije, posebno s obzirom na različite entitete koji su uključeni, od organizacija za prevenciju raka do kompanija za proizvodnju elektronskih cigareta", rekla je Sanford.
Studija je nedavno objavljena u časopisu JAMA Oncology.