Najveći rizik postoji u oblastima sa velikim brojem komaraca, poput sjeveroistočne obale Crnog mora, prenosi Reuters. Virus koji je prvi put otkriven u Brazilu prošle godine, a kojeg prenose komarci, zabilježen je u više od 50 zemalja i povezan je sa hiljadama slučajeva mikrocefalije, rijetkog defekta pri rođenju djece s neobično malom veličinom glave.
Odjeljak WHO u Evropi mišljenja je da aktuelne rizike ne treba potcjenjivati. Najveća opasnost može se javiti na otoku Madeira i crnomorskoj obali Rusije i Gruzije, u kojima je autohtoni komarac "Aedes" odgovoran za većinu infekcija.
Francuska će najvjerovatnije imati umjereni rizik od izbijanja Zika virusa zbog faktora gustine njenog gradskog stanovništva. Slijede je Italija, Malta, Hrvatska, Izrael, Španija, Monako, San Marino, Turska, Grčka, Švicarska, Bugarska, Rumunija, Slovenija, Gruzija, Albanija, Bosna i Hercegovina i Crne Gore. Rizik u Velikoj Britaniji je dosta nizak.
"Stepen rizika od širenja virusa se razlikuje od zemlje do zemlje. Pozivamo države u kojima je mogućnost širenja ovog virusa veća, da preduzmu sve neophodne mjere u sprečavanju", rekla je Zsuzsanna Jakab, direktorica regionalne kancelarije WHO u Evropi.
Ljekari WHO su upozorili da, osim mikrocefalusa i oštećenja mozga kod novorođenčadi, virus Zika je uzročnik i sindroma "Gilen Bareo", rijetkog neurološkog sindroma koji uzrokuje privremenu paralizu kod odraslih.