Stručno mišljenje
445

Tuzlanski ljekar objašnjava djelovanje pročišćivača zraka, građani ih sve više kupuju

A. K.
Dženan Halilović (Foto: A. K./Klix.ba)
Dženan Halilović (Foto: A. K./Klix.ba)
U periodu enormnog zagađenja zraka građani u Bosni i Hercegovini na sve načine pokušavaju sebi olakšati život i sačuvati zdravlje. Jedan od njih je i kupovina pročišćivača zraka, a stručno mišljenje o ovim uređajima Klix.ba je potražio u Klinici za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli.

Građani se u proteklim mjesecima sve više odlučuju za kupovinu savremenih pročišćivača zraka u unutrašnjosti prostorija, koji prema tvrdnjama proizvođača uklanjaju čvrste zagađujuće čestice, alergene i neugodne mirise, a cijena uređaja se razlikuje u zavisnosti od modela, kvaliteta i broja filtera te dodatnih funkcija.

Društvene mreže preplavljene su ponudama, a cijene nekih pročišćivača idu i iznad 1.500 konvertibilnih maraka. S obzirom na to da je riječ o uređajima koji relativno predstavljaju novitet na našem tržištu, stručno mišljenje smo potražili u Klinici za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli, od doktora Dženana Halilovića, specijaliste interne medicine s dugogodišnjim iskustvom iz oblasti pulmologije i kardiologije.

Pulmolozi opravdavaju korištenje Prema njegovim riječima, u vremenu koje karakteriše prisustvo zagađujućih čestica u zraku, mjesto na mikrolokacijama, odnosno u kućama i u stanovima, svakako trebaju zauzimati pročišćivači zraka. Iako ne mogu pružiti 100-postotnu neutralizaciju zagađujućih supstanci iz zraka, Halilović navodi da pulmolozi opravdavaju korištenje ovih uređaja, posebno kod osoba koje boluju od hroničnih plućnih oboljenja.

"Proizvođači ovih uređaja u specifikacijama navode da neutralizacija zagađujućih tvari iznosi više od 99 posto, a njihova postojanost danas je opravdana, posebno zbog činjenice da po ranijim metodama (otvaranjem prozora i provjetravanjem prostrorija, op.a.) svoje kuće i stanove ne možemo osvježavati. Posmatrajući karakteristike pročišćivača vidimo da se većina njih sastoji od tri ili četiri filtera koji su poredani tako da omogućavaju pročišćavanje zraka od grubih supstanci i alergena koji su prisutni u zraku, a nakon toga gradiraju se dalje prema HEPA filterima, aktivnom uglju i ultravioletnim zracima", kaže Halilović.

Negativni utjecaji upotrebe pročišćivača zraka kod građana dosad nisu zabilježeni, a Halilović navodi da svi korisnici posebnu pažnju trebaju obratiti na održavanje higijene filtera, jer u suprotnom njihovo dejstvo može biti štetno.

"Higijena je od iznimne važnosti, jer uređaj ne možemo samo nabaviti i koristiti. Filteri se moraju redovno čistiti, jer u suprotnom možemo razviti druge bakterije koje mogu biti izuzetno štetne. U javnosti vidimo da postoje razne vrste ovih uređaja, a visoka cijena nije garancija kvaliteta. Mi savjetujemo da se uvijek kupuju oni koji imaju najmanje predfilter, filter i aktivni ugalj, ali i da su lagani za održavanje", savjetuje Halilović.

Osim ovog uređaja, pulmolozi preporučuju i upotrebu ovlaživača zraka u prostorijama, jer suhi zrak iritira sluznicu nosa koji na ljudskom organizmu predstavlja prvi predfilter.

"Oštećena sluznica nosa vrlo lako može biti mjesto gdje se počinju razvijati bakterije i gdje će se virusi aktivirati. U tom smislu zaštićena vlažnost zraka mora biti prisutna kako bismo normalno funckionisali, a respiratorni sistem nesmetano obavljao funkciju", ističe Halilović i dodaje da ukoliko niste u mogućnosti kupiti savremeni elektronski uređaj, stara metoda u kojoj u keramičke posude sipate destiliranu vodu i stavljate na radijatore, bit će od velike koristi.

Radno aktivno stanovništvo je prinuđeno više vremena provoditi izvan svojih domova, odnosno u vanjskim uslovima te se preporučuje korištenje zaštitnih maski. Na našem tržištu moguće je pronaći industrijske maske koje, prema Halilovićevim riječima, u određenoj mjeri mogu spriječiti prodor grubih čestica koje izazivaju iritacije sluznice respiratornog trakta i predstavljaju podlogu za razvoj bolesti respiratornih puteva.

Način prehrane izuzetno bitan Najugroženije kategorije u oblacima zagađenog zraka su djeca, mlade osobe, trudnice i stariji hronični bolesnici. Posljedice udisanja zraka sa zagađujućim česticama manifestuju se kroz aktuna oštećenja sluznice, dovodeći do aktunog suhog kašlja i produkcije sluzi kroz nos. Ukoliko akutni suhi kašalj pređe u dugotrajniju i produktivniju fazu, uz povećanu tjelesnu temperaturu, potrebno je potražiti pomoć ljekara, jer je vrlo vjerovatno riječ o razvijanju bakterijske infekcije.

Halilović ističe da zbog zagađenja zraka pati cjelokupan organizam, jer male čestice prolaze i u krvotok pa su prisutna i cerebrovaskularna te kardiovaskularna oboljenja.

Kako upozorava, trenutno stanje vezano za prekomjerno prisustvo opasnih čestica pogoduje tome da će u budućnosti biti sve veći broj pacijenata s raznim vrstama oboljenja, ali i karcinomom koji predstavlja finalni proces bolesti na plućima.

Naš sagovornik navodi da i način prehrane igra veliku ulogu u ovom periodu. Pored zdravih namirnica koje će doprinijeti jačanju imunološkog sitema, istraživanja koja provodi Klinika za plućne bolesti u Tuzli pokazuju da liposolubilni vitamini (D, E, K i A) djeluju protuupalno, odnosno smanjuju negativnu reakciju organizma na akutna hronična oboljenja. Upravo se svim građanima preporučuje unošenje spomenutih vitamina u organizam uz vitamin C koji također ima antimikrobno dejstvo.