Vitamin D je dugo bio povezivan sa smanjenjem rizika od nekoliko oboljenja, kao što su to u prvom redu osteoporoza i hipertenzija, uz održavanje kostiju snažnim na taj način što pomaže tijelu da apsorbira kalcijum - zbog čega ga mnogi koriste u hladnim zimskim danima.
Međutim, autori nove studije ne slažu se baš s ovim navodima, piše CNN.
"Naša analiza otkriva da vitamin D ne štiti od fraktura, posljedica padova i ne poboljšava mineralnu gustinu kostiju, bilo u većoj ili maloj dozi", kaže glavni autor studije dr. Mark J. Bolland, vanredni profesor na Univerzitetu Auckland na Novom Zelandu.
Nalazi su podudarni s prethodnim istraživanjima koja sugeriraju da suplementi vitamina D ne štite od većine oboljenja.
Istraživanje objavljeno u listu Lancet Diabetes & Endocrinology analiziralo je podatke iz 81 randomizirane kontrolirane studije, u koju je bilo uključeno više od 53.000 ljudi, koji su proučavali da li je dodatak ovog vitamina zaista spriječio određene prijelome, posljedice padova i je li poboljšao gustinu kostiju. Veliki broj ispitanika činile su žene starije od 65 godina.
Tim je zaključio da vitamin D ipak ne prevenira frakture, ne ublažava posljedice padova i nema značajan efekt na mineralnu gustinu kostiju, zaključujući da nema dovoljno tačnosti u informacijama da održava ili poboljšava mišićno-skeletno zdravlje", dodali su naučnici.
Međutim, istraživanje također zaključuje da je dodatak koristan u prevenciji rijetkih stanja kao što su rahitis i osteomalacija u visokorizičnim grupama, koje mogu nastati nakon dugotrajnog manjka izloženosti sunčevim zrakama, što dovodi do nedostatka navedenog vitamina.
Za i protiv čestog uzimanja vitamina D dugo se raspravljalo, a neki su plašili posljedice ako prestanu s njegovim konzumiranjem.
Vitamin D se nalazi u raznim vrstama hrane. Višemasne ribe, kao što su tuna, losos i skuša sadrže visok nivo ovog vitamina. Ostala hrana, poput mlijeka i soka od narandže također može u sebi sadržavati vitamin D.