@h8er_: idiote, pročitaj prijedlog zakona! Objavljen je neki dan na klixu.
Evo ti link (http://www.fbihvlada.gov.ba/pdf/Zakon%20o%20radu%20-%20Prijedlog%202015.%20godine.pdf), pogledaj čl. 22. i vidjet ćeš da će se još uvijek moći zaključiti na neodređeno!
Dalje, pogledaj čl. 96. i vidjet ćeš da postoje dva razloga zbog kojih radniku može biti otkazan ugovor o radu.
Nemoj biti polupismena bosanska budala, fino pročitaj.
@h8ater: pročitaj oba zakona, pa će ti se samo kazati. Naš narod je navikao hljeba bez motike, ali je normalno da niko nije lud da zapošljava u današnjem brzom vremenu nekoga po uslovima koji su doneseni prije 20ak godina. Hoće biti olakšano otpuštanje, ali će biti olakšano i zapošljavanje.
@seljobar i Mona Nova: nažalost, ovaj zakon se odnosi samo na radnike koji nisu državni službenici, odnosno odnosi se samo na radnike koji su zaposleni kod privatnika. Na uhljebljene se odnose drugi zakoni, poput onog o radu u institucijama, o državnoj službi itd. Tako da ništa od javnog sektora, a 4 šaltera će vrlo vjerovatno ostati i dalje zatvorena.
Pravno gledano, zakonom se znatnije ne povećavaju prava radnika, negdje se čak i smanjuju. Ali ekonomski gledano, ovakav zakon hoće povećati procenat zaposlenosti u BiH, jer će olakšati zapošljavanje poslodavcu, i stimulisati ga više nego ranije da uzima ljude, što je svakako dobro. Zakon jeste zastario, van svih tokova, novi ne povećava prava, ali je generalno dobar.
U zaključku, lažu da će povećati prava, ali govore istinu kada kažu da će smanjiti nezaposlenost.
"Ono što je bitno jeste da u prošlom zakonu uopšte nije postojala nužnost pismenog obrazloženja ugovora o radu. Novi zakon to jasno propisuje." - LAŽ! Čl. 21. i 21a. važećeg Zakona o radu!
"Također, prema novom zakonu svi radnici će morati imati ugovor o radu. Prije to nije bio slučaj, jer je poslodavac mogao primiti radnika, dogovoriti neku osnovnu platu i nije bio dužan detaljno regulisati radni odnos sa uposlenikom" - LAŽ! Uvijek mora postojati ugovor o radu, ako ga poslodavac ne zaključi sa zaposlenikom (rad na crno), i dalje postoji fikcija da ugovor postoji i radnik na crno ima sva prava koja ima zaposlenik koji radi na osnovu ugovora o radu.