@l.w.basten: "Sada u BiH postoji negdje oko 1.500 pilanskih kapaciteta u poređenju s 61 pilanom prije 1991"
http://komorabih.ba/wp-content/uploads/2013/06/bhepa-izvozna-strategija-drvnog-sektora.pdf
.
@l.w.basten: Ja ne vjerujem da ih ima ukupno 5000 legalnih i ilegelnih. Ovdje ne pričamo o državi nego o šumarstvu. Naravno da i u šumarstvo postoje nelegalne radnje ali stanje šume kao takve nije degradirano gledano na državnom nivou, nego naprotiv.
Definiši šta je po tvom shavatanju "štićenje šuma" svugdje na svijetu se koriste šume u cilju proizvodnje drveta osim ako nisu proglašene nacionalnim parkom ili zaštitnom zonom (npr. vodozaštitna zona), a čak se i u takvim zaštićenim područjima vrši uklanjanje stabala ali sa slabijim intenzitetom.
@sbiljseka: činjenica da koristiš termin usjelina dovoljno govori o tvojoj naobrazbi, ako su planske sječe u okviru šumarije takvo nešto se ne može desiti u okolino tvog sela, drugo je što seljaci ilegano sijeku za svoje potrebe,
Molim Vas da ukoliko niste kompetentni ne ostavljate negativne komentare. Postoji nešto što se zove Inventura šuma na velikim površinama i kod nas su provedene dvije jedna u vrijeme Jugoslavije i jedna je završena 2008., prema tim podacima količina drvne zalihe se povećala za 20 %.
Prema normativima utvrđenim od strane EU ništa što je nelegalno posječeno se ne može izvesti, postoji nešto što se zove certificiranje i ukoliko nema taj certifikat ne može proći granicu EU.