Najgora nuklearna ako se sjebe. Pa onda termoelektrane, koje uniste sve u krugu od 10 km, a sjebu dobro i sve u krugu od 50 km. Pa onda hidroakumulacione, pa onda vjetro i na kraju solarne kao najbolje i najrpihvatljivije.
Da, AKUMULACIONE HIDROELEKTRANE NISU EKOLOSKI PRIHVATLJIVE, MJENJAJU CIJELU KLIMU, EKOSUSTAV U REGIJI U KOJEM SE NALAZE. POSTO TAKVIH IMAMO RECIMO PAR NA VRBASU, BOCAC, JAJCE I, JAJCE II ITD, POGLEDATI KAKO JE TAJ KRAJ UVIJEK MAGLOVIT, POGOTOVO ZIMI.
Mislim da Hrvati imaju zakon u kojem svako domacinstvo moze sebi montirati na krov solarne panele i sav visak sto proizvede struje, moze isporuciti EP i to mu bude placeno.
Postoje firme u Hrvatskoj koje snose sve troskove postavljanja panela na krovove kuca, a onda se navodno profit dijeli ne znam koliko godina. Naravno ima tu hrpa uslova kako i sta.
Sto se tice vjetroelektrane, kako znam iz danskog primjera, koji imaju vjetra maltene svaki dan, jedino se isplate 150 metarske vjetrenjace, sve ispod toga, ne pokriva investiciju/vijek trajanja.
Prema tome sto se tice vjetrolektrane, treba biti oprezan, prvo baciti matematiku, pa onda praviti.
Cuj skuplja, struja je jeftinija sto se tice proizvodnje. Mozda jeste ulaganje u proizvodnju na taj nacin struje, ali sigurno nije sama proizvodnja.
Jedino solarni nacin proizvodnje struje ne utice na okolis, sve ostalo, nuklearna pitaj Japance i Ukrajince, termoelektrana sve u krugu od 10 kilometara razvali i ljude i prirodu, a nacne i u krugu od 50 km.
Hidroelektrane akumulacione razvale klimu, mikroklimu, ekosustav, prave od krajeva bez magle, krajeve sa maglom, pogotovo zimi, povecajavaju vlaznost regije gdje se nalaze itd itd.
Vjetrenjace takodjer, pitaj one koji su blizu njih kako im smeta buka.
Jedino solarne elektrane nemaju velik utjecaj na okolinu, osim sto moraju biti velike, pa zauzimaju prostor.
A pogotovo ce biti kad udjemo u EU, pa CAP donacije, koje su ogromne u EU. Odes u selo danas u zapadnoj EU, na te male ranceve, ispred kuca parkirani Porschei, BMW-i itd.
Da to, ali i moderna poljoprivreda, proizvodnja hrane je takodjer napredak. Nema siromasne zemlje danas u svijetu koja proizvodi visak hrane za svoje potrebe.
A ne nabijati se u smrdljive gradove i obijati biro rada. Zavrsiti kurseve, osnivati izvan gradova farme, proizvoditi sve i svasta i plasirati zdravu hranu. To je zlato danas.
Gorazde napreduje super. Samo gledati imigracionu politiku. Nemoj da se hvatamo za glavu za narednih 20 godina kad bi izgubili tu bosnjacku vecinu, kao sto smo se hvatali kad smo u Bluci izgubili.
Tu mislim na politiku naseljavanja stranih radnika.
Inace vlada FBIH treba ovo iskoristiti i uloziti tu novce u otvaranje novih radnih mjesta.
Treba stimulisati to jos vise, da bude jos bolje.
Osim toga, autocesta je prirodna stvar koja i onako treba ici od Sarajeva ka Gorazdu i dalje na istok.