Korištenje životinjskih masti za proizvodnju avionskog biogoriva može štetiti planeti
Alarmantan izvještaj dolazi iz grupe Transport & Environment, koja se bori za "čistiji" transport. U ovom izvještaju se navodi da nema dovoljno životinja da bi se zadovoljila potražnja za gorivima namijenjenim avionskoj industriji, u čijoj proizvodnji se koristi životinjska mast.
Životinjska mast se obično smatra otpadom, a potiče od svinja, stoke i kokoški. Stoga je predloženo da se koristi u proizvodnji avionskog goriva kako bi ono imalo manji karbonski otisak.
Očekuje se da će potražnja za tim gorivom naglo porasti do 2030. godine te da će većina završiti u avionskoj industriji, ali raste i potražnja za biogorivom dobijenim od životinjske masti kako bi se koristilo u evropskom sistemu transporta.
Rast potražnje za gorivom životinjskog porijekla prvenstveno je posljedica visoke emisije ugljika koju stvaraju aviokompanija. Avioindustrija je pod pritiskom širom svijeta s namjerom da smanji emisiju i koristi čistija goriva.
"Velike aviokompanije su nedavno sklopile velike poslove s dobavljačima nafte za ono što se naziva održivim avionskim gorivom (SAF)", navodi se u novom izvještaju. Trenutno se uglavnom dobija iz kerozina na bazi fosila za pogon avionskih motora.
Međutim, velika potražnja za avionskim gorivom možda neće biti zadovoljena samo životinjskim mastima pa stručnjaci strahuju da će industrija koristiti više palminog ulja, koje je još jedan izvor visokih emisija ugljika.
BBC javlja da se potražnja za biodizelom dobijenim od životinjskog otpada i iskorištenog jestivog ulja postepeno povećavala u Velikoj Britaniji u posljednjih 20 godina. Novo istraživanje pokazuje da se proizvodnja goriva iz životinjskog otpada od 2006. godine povećala za 40 puta u Evropi.
"Dok je EU dalje na ovom putu, Velika Britanije se trenutno konsultuje o ograničavanju vrste životinjskih masti koje idu u avionsko gorivo. Vlada razmišlja o zabrani ili strogim ograničenjima i životinjskih masti i iskorištenog jestivog ulja u sektoru zrakoplovstva jer je zabrinuta zbog neželjenih posljedica", objavio je BBC.
Ovo nije prvi put da se koriste nusproizvodi životinjskog porijekla, jer su se ranije koristili i u industriji hrane za kućne ljubimce, kao i u oleohemijskoj industriji (sapun, kozmetika).