Misija planirana za 2028.
43

Airbus će za ESA-u proizvesti lander koji će biti lansiran na Mars

Piše: D. B.
Rover Rosalind Franklin
Rover Rosalind Franklin
Evropska svemirska agencija (ESA) dodijelila je Airbusu u Velikoj Britaniji ugovor vrijedan 150 miliona funti da razvije sistem za spuštanje namijenjen roveru Rosalind Franklin. Bit će to prvi evropski lander za Mars, čije bi lansiranje trebalo biti obavljeno 2028. godine.

Ugovor će se finansirati kroz Svemirsku agenciju Velike Britanije te će vjerovatno privući međunarodne investicije i održati 200 visokokvalifikovanih radnih mjesta u britanskom svemirskom sektoru.

ESA-in marsovski rover će koristiti uređaj na nuklearno napajanje kako bi funkcionisao u surovom okruženju, gdje temperature mogu pasti i niže od minus 70 stepeni. Rover će ostati zagrijan zahvaljujući inovativnim radioizotopnim grijačima (RHU), koji koriste raspadajuće izotope poput amercija-241, da bi stvarali toplotu i električnu energiju.

Ime je dobio po ključnom naučniku za otkriće DNK-a, a tokom svoje misije će bušiti tlo Marsa do dubine od dva metra kako bi prikupio uzorke zaštićene od radijacije i ekstremnih temperatura. Zadatak mu je da traži dokaze nekadašnjeg života poput fosiliziranih mikroba te da otkrije tragove o porijeklu našeg Sunčevog sistema.

Misija se oslanja na naprednu britansku robotiku i autonomnu navigaciju, koja je također korisna u ekstremnim okruženjima na Zemlji poput nuklearnih elektrana i dubokih okeana.

Airbusovi timovi u Stevenageu će prema ugovoru s kompanijom Thales Alenia Space dizajnirati mehaničke, termalne i pogonske sistema, kako bi se osigurao da rover sigurno sleti na Crvenu planetu. Također, napravit će i strukturu za slijetanje, veliki pogonski sistem za finalno "kočenje", kao i stajni trap za stabilnost rovera prilikom dodira s tlom.

Dvije rampe će se nalaziti na suprotnim stranama landera kako bi se osigurala najsigurnija ruta za silazak rovera.

Naučnici razvijaju i panoramsku kameru (PanCam), koja će biti dio rovera. U fazi razvoja je i infracrveni spektrometar za identifikaciju stijena koje najviše obećavaju kada je riječ o bušenju i traženju znakova nekadašnjeg života.

Airbus je dizajnirao i proizveo rover u Stevenageu prije nego ga je isporučio kompaniji Thales Alenia Space 2019. godine. Lansiranje je trebalo biti obavljeno 2022. godine, no odgođeno je zbog rata u Ukrajini. Airbus, Thales, ESA i NASA nastavljaju poboljšavati različite elemente rovera, uključujući smještaj NASA-ine RHU jedinice te novi softverski mod za autonomne operacije nakon slijetanja.

Rover bi se trebao naći na marskovskom tlu 2030. godine kako bi izbjegao globalnu sezonu prašine.