Analiza drevne DNK-a otkrila intrigantne detalje o kineskom caru iz šestog vijeka
Car Wu je vladao Kinom kao dio dinastije Sjeverni Zhou od 560. do 580. i zaslužan je za ujedinjenje sjevernog dijela drevne Kine tokom posebno haotičnog perioda.
Arheolozi su 1996. pronašli njegovu grobnicu u sjeverozapadnoj Kini. U studiji objavljenoj u četvrtak u časopisu Current Biology, istraživači su analizirali genetski materijal iz njegovih ostataka, koji je uključivao gotovo kompletnu lobanju. Sakupili su informacije o njegovom izgledu, zdravlju i porijeklu.
Car je pripadao malo proučenoj nomadskoj grupi zvanoj Xianbei koja je živjela na području koje je danas Mongolija i sjeverne i sjeveroistočne Kine. Analiza genoma sekvencioniranog iz DNK pokazala je da je Wu imao smeđe oči, crnu kosu i tamnu do srednje boju kože.
"Neki naučnici su rekli da su Xianbei imali 'egzotičan' izgled, poput guste brade, visokog nosa i žute kose", rekao je Shaoqing Wen, koautor studije i vanredni profesor na Univerzitetu Fudan u Šangaju, u saopćenju za medije.
“Naša analiza pokazuje da je car Wu imao tipične karakteristike lica istočne ili sjeveroistočne Azije", navodi.
Autori su rekli da se nadaju da bi drevni DNK mogao baciti svjetlo na Wuov uzrok smrti. Prema studiji, car je iznenada preminuo u 36. godini. Objašnjenja za njegovu smrt iznesena u historijskim tekstovima uključuju bolest i namjerno trovanje.
Tim nije mogao pronaći nikakav konačan dokaz zašto je umro. Međutim, istraživači su rekli da su otkrili genetsku podložnost moždanom udaru, što bi moglo objasniti neke od simptoma koje historičari pripisuju Wuu: spuštanje kapaka, sljepoću i oštećen hod.
Arheolozi sve više primjenjuju drevne DNK tehnike kako bi izvukli informacije iz kostiju, zuba, artefakata i pećinske prljavštine.
Tim je koristio genetske informacije iz ostataka, uključujući Wuovu lubanju, da zamisli kako bi on izgledao, stvarajući 3D rekonstrukciju lica koja humanizira malo poznatu figuru.
“Studij nudi intrigantne uvide u historijsku figuru cara Wua, pri čemu predstavljena aproksimacija lica izgleda uvjerljivo realistična. Detalje boje (kože, kose i očiju) nije moguće predvidjeti samo na osnovu ostataka skeleta, što genetsku analizu čini pronicljivim alatom”, rekao je Tobias Houlton, predavač kraniofacijalne identifikacije i forenzičkog snimanja na Univerzitetu Dundee, koji je radio na rekonstrukciji lica historijskih ličnosti.
Međutim, studija nije dala dovoljno detalja o drugim morfološkim varijablama kao što su debljina kože, mišići i salo koji obavijaju kosti lica, položaj i projekcija očne jabučice, oblik obrva, širina nosa i visina usana, faktori koji se mogu uključiti. u rekonstrukciji lica.
Zanimljivije od carevog izgleda bilo je njegovo Xianbei porijeklo, rekao je Jeong Hoongwon, vanredni profesor na Školi bioloških nauka Nacionalnog univerziteta u Seulu. Jeong, koji nije bio dio novog istraživanja, proučavao je Xiongnu, zasebno nomadsko carstvo koje je natjeralo Kinu da izgradi svoj Veliki zid.
Genetska analiza je pokazala da se car Wu oženio etnički Han Kinezima, danas dominantnom etničkom grupom u Kini.
“Mislim da je važno razumjeti elitnu grupu kojoj je pripadao, a koja je nastala spajanjem Xianbeija i lokalnih Han elitnih grupa, a ne njega samog. Ova grupa je rijetko proučavana u genetici i ova studija predstavlja jedan od prvih takvih slučajeva", kazao je naučnik.
Jeong je uporedio Xianbei i Xiongnu sa germanskim plemenima kao što su Franci i Goti koji su okupirali dijelove Rimskog carstva dok se ono raspadalo.
Rekao je da je uočljivo da je car Wu imao relativno visok postotak porijekla iz grupe poznate kao drevni Sjeverni Azijci, s obzirom na to da su Xianbei bili u interakciji s dominantnim Han Kinezima nekoliko stoljeća do tog trenutka.
Wu je vladao tokom perioda kineske istorije koji se često smatra "mračnim dobom haosa", sa dinastijama koje su se brzo uzdizale i padale, rekao je Bryan Miller, docent za umjetnost i arheologiju Centralne Azije na Univerzitetu Michigan. Miller, koji nije bio uključen u studiju, rekao je da je to bio period istorije koji je zahtijevao više proučavanja.
“Zanimljivo je vidjeti genetsku studiju, ali nijedan od nalaza ove genetske studije uopće nije iznenađujući. Znamo da su se veliki vladari međusobno ženili, ali šta je sa političkim supstratom - u kojoj mjeri je nižim elitama bilo dozvoljeno da sklapaju brakove? Mislim da bi tu genetika zaista mogla da počne da priča zanimljivu priču", rekao je Miller.