Star 1.800 godina
101

Digitalno odmotani amulet iz Frankfurta mijenja historiju: Najstariji dokaz kršćanstva sjeverno od Alpa

Piše: F. H.
Foto
Foto
Srebrni amulet star 1800 godina otkriven u grobu u Njemačkoj najstariji je dokaz kršćanstva sjeverno od Alpa, prema novoj studiji.

Istraživači su do otkrića došli digitalno odmotavši maleni svitak unutar amuleta, koji je otkrio neobičan latinski natpis. Ovo otkriće moglo bi utjecati na razumijevanje historičara o tome kako se kršćanstvo prakticiralo u ranom Rimskom Carstvu.

Dug samo 3,5 centimetra, amulet sadrži tanak list srebrne folije koji je čvrsto smotan. Arheolozi su ga otkrili u grobu čovjeka koji je umro između 230. i 270. godine i pokopan na groblju u predgrađu Frankfurta. Čovjek je vjerovatno nosio amulet na užetu oko vrata, jer je pronađen odmah ispod njegove brade.

"Svrha ovih amuleta, također poznatih kao filakterije, bila je zaštititi ili izliječiti svoje vlasnike od niza nesreća, poput bolesti, tjelesnih bolova, neplodnosti ili čak demonskih sila. U eri bez naprednog medicinskog znanja, takvi su predmeti bili vitalni izvori utjehe i sigurnosti za vas i vaše voljene", kazala je Tine Rassalle, nezavisna biblijska arheologinja koja nije uključen u studiju u izjavi za LiveScience.

Lokacija otkrića artefakta je rijetka, dodala je.

"Ovi su se amuleti naširoko koristili u kasnoj antici, osobito u istočnom Sredozemlju", rekla je Rassalle, ali "mnogo su rjeđi u zapadnom rimskom svijetu.

Otkriće ovog amuleta u Njemačkoj sugeriše da su kršćanske ideje već počele prodirati u ova područja daleko od ranih središta rasta kršćanstva.

Iako je predmet otkriven 2018. godine, stručnjaci Leibniz centra za arheologiju (LEIZA) u Mainzu proveli su nekoliko godina konzervirajući ga, restaurirajući i analizirajući prije nego što su svoja otkrića objavili.

"Izazov u analizi bio je to što je srebrni lim smotan, ali nakon otprilike 1800 godina, naravno, bio je i zgužvan i prešan. Koristeći CT, uspjeli smo ga skenirati u vrlo visokoj razlučivosti i izraditi 3D model", rekao je u izjavi Ivan Calandra, voditelj platforme za snimanje na LEIZA-i.

Virtualni 3D model omogućio je naučnicima da digitalno odmotaju i analiziraju natpis. Natpis od 18 redaka dešifrirao je Markus Scholz, profesor na Institutu za arheološke znanosti Univerziteta Goethe u Frankfurtu. Rekao je da je neobično što je tekst na latinskom.

"Obično su takvi natpisi na amuletima bili napisani na grčkom ili hebrejskom", rekao je Scholz u izjavi.

"Frankfurtski natpis" glasi kako slijedi (upitnici označavaju područja nesigurnosti): "(U ime?) Svetog Tita. Sveto, sveto, sveto! U ime Isusa Krista, Sina Božjega! Gospodar svijeta odolijeva [snagama?] svim napadima(?)/usrtajima(?). Bog(?) daje ulaz u blagostanje. Neka ovo sredstvo spasenja(?) štiti čovjeka koji se predaje volji Gospodina Isusa Krista, Sina Božjega, jer pred Isusom Kristom kleče svako koljeno: i oni na nebu, i oni na zemlji, i oni pod zemljom, i svaki jezik ispovijeda (Isus Krist)"

Sličan srebrni amulet otkriven je 2023. godine u Bugarskoj. Datiran otprilike u isto vrijeme, bugarski amulet također je pronađen u grobu blizu lubanje osobe. Natpis je spominjao arkanđele Mihaela i Gabrijela i spominjao Krista "čuvara". Stručnjaci koji su proučavali bugarski amulet sugerirali su da je ovaj jezik, kao i postavljanje amuleta u grob, proizašlo iz potrebe ranih kršćana da prikriju i čuvaju svoju vjeru.

Drugi rani metalni amuleti koji su pronađeni u ranom kršćanskom svijetu često miješaju različite vjere, uključujući elemente judaizma i paganstva uz kršćanstvo. Prema istraživačima, frankfurtski amulet ne spominje nikakvu drugu vjeru; to je čisto kršćanski.

"Ono što ovaj primjer čini izvanrednim je to što je u potpunosti napisan na latinskom i isključivo zaziva Isusa Krista i kršćanskog boga", rekla je Rassalle, što je neobično jer većina amuleta "također privlači anđele, demone ili druge nadnaravne entitete."

Tekst frankfurtskog amuleta stoga je nevjerovatno važan za proučavatelje ranog kršćanstva, primijetili su istraživači, osobito zato što sadrži najraniji primjer određenih fraza, uključujući "Sveti, sveti, sveti!", što je u kršćanstvu poznato tek u četvrtom stoljeću i rani citat iz Pavlove poslanice Filipljanima.

“Ovo zahtijeva naše razumijevanje kršćanizacije zapada i kršćanski monoteizam na potpuno novu razinu!", rekla je Rassalle.

"'Frankfurtski natpis' je znanstvena senzacija", rekao je u izjavi gradonačelnik Frankfurta Mike Josef.

"Zahvaljujući tome, povijest kršćanstva u Frankfurtu i daleko šire morat će se vratiti za otprilike 50 do 100 godina. Prvo kršćansko otkriće sjeverno od Alpa dolazi iz našeg grada: možemo biti ponosni na to, posebno sada, tako blizu Božića", kazao je Josef.