Projekat Onkalo
32

Finska će "geološkom grobnicom" riješiti jedan od najvećih izazova čovječanstva

B. R.
Prostor u kojem će biti iskorišteno nuklearno gorivo (Foto: Posiva)
Prostor u kojem će biti iskorišteno nuklearno gorivo (Foto: Posiva)
Finska će iskorišteno nuklearno gorivo zakopati u spremnik koji je prvi spremnik ovakve vrste u svijetu. Riječ je o "geološkoj grobnici", u kojoj će spomenuto gorivo biti 100.000 godina.

Ovaj pionirski projekat se smatra prekretnicom za dugoročnu održivost nuklearne energije i modelom za cijeli svijet. Naime, gorivo će biti u vodonepropusnim spremnicima koji će biti na dubini od 400 metara ispod šume na jugozapadu zemlje. "Geološka grobnica" je nazvana Onkalo, što na finskom znači pećina ili jama.

Kompanija Posiva, osnovana 1995. godine, zadužena je za konačno odlaganje iskorištenog nuklearnog goriva u Onkalu. Ova kompanija je u zajedničkom vlasništvu nuklearne kompanije TVO i energetske kompanije Fortum.

Pasi Tuohimaa iz Posive je izjavio da je konačno odlaganje iskorištenog nuklearnog goriva nedostajalo u, kako je naveo, održivom životnom ciklusu nuklearne energije. Tvrdi da je ovo odlagalište izazvalo veliko interesovanje u industriji usljed "nuklearne renesanse".

Projekat Onkalo je podstakao raspravu o tome da li iko može garantirati dugoročnu sigurnost iskorištenog nuklearnog goriva i u kojoj mjeri nuklearnu energiju treba koristiti u borbi protiv klimatske krize. Izgledno je da će Švedska biti sljedeća država koja će na isti način zbrinuti svoj nuklearni otpad.

Onkalo je zasnovan na tzv. metodi KBS-3, koju je razvila Švedska kompanija za upravljanje nuklearnim gorivom i otpadom, a koja radi na onome što bi moglo biti drugo konačno skladište iskorištenog nuklearnog goriva u svijetu. KBS-3 je zasnovan na principu više barijera, što znači da ako jedna od barijera zakaže, izolacija radioaktivnog otpada nije ugrožena.

Finski ministar za klimu Kai Mykkanen je naveo da je ovo način da se pokaže da je jedna tako mala nacija u stanju da riješi jedan od možda 20 najvećih problema ili izazova čovječanstva, piše CNBC.