Gobeklitepe su arheološko nalazište koje je promijenilo ljudsku historiju i priču o porijeklu društva
Poznat kao najstariji hramski kompleks na svijetu, Gobeklitepe se nalazi u južnoj anatolijskoj regiji Turske.
Drevno nalazište naučilo je arheologe da su ljudska društva izgradila napredne duhovne strukture mnogo ranije nego što se mislilo i to prije pojave poljoprivrede. Ovo je arheološki rudnik zlata koji je ponovno ispisao historiju čovječanstva.
Gobeklitepe datira otprilike 11.500 godina unatrag i sastoji se od vjerskih građevina. Sve donedavno arheolozi nisu mislili da su građevine ove vrste izgrađene tako daleko u ljudskoj historiji.
Istraživači koji su radili na tom mjestu pronašli su značajne dokaze koji upućuju na postojanje društva lovaca i sakupljača koje je bilo iznimno sofisticirano i uključivalo je "civilizacijske" aspekte poput umjetnosti, arhitekture te vjerskih rituala i praksi.
Ian Hodder, britanski arheolog koji je opsežno istraživao Gobeklitepe u proteklih 25 godina, navodi da je to mjesto preoblikovalo naše razumijevanje ljudske historije.
"Vjerujem da je Gobeklitepe promijenio priču o porijeklu ljudskog društva. Ono što vidite u Gobeklitepeu vrlo je složeno društvo, s razrađenim ritualima i umjetnošću, koje su proizveli ljudi koji se nisu u potpunosti bavili poljoprivredom, a još uvijek su, na mnogo načina, bili lovci-sakupljači. To poništava neke od evolucijskih pretpostavki koje su arheolozi oduvijek imali", kazao je.
Do sada je otkriveno manje od deset posto Gobeklitepea, mjesta svjetske baštine UNESCO-a. Prostire se na oko 193 metara.