Pronašao još elemenata
0

Indijski rover potvrdio prisustvo sumpora na Mjesecu

D. B.
Indijski rover Pragyan, koji je dio misije Chandrayaan-3, potvrdio je prisustvo sumpora na južnom polu Mjeseca, saopćila je svemirska organizacija ISRO.

Glavni zadatak misije je pronalazak zamrznute vode, no otkriće sumpora je također veliko postignuće. ISRO je potvrdio da je laserski spektroskop rovera na lunarnoj površini pored sumpora otkrio još nekoliko elemenata uključujući aluminij, željezo, kalcij, hrom, titanij, mangan, kisik i silicij. Potvrđivanje prisustva sumpora u regiji južnog pola nije bilo izvodljivo pomoću instrumenata orbitera.

LIBS tehnika je naučna metoda koja ispituje sastav materijala izlažući ih snažnim laserskim impulsima. To uključuje usmjeravanje laserskog impulsa visoke energije na površinu materijala poput strijene ili tla, što stvara ekstremno vruću i lokaliziranu plazmu. Svjetlost plazme se zatim prikuplja i analizira korištenjem detektora kao što su Chare Coupled Devices uređaji, koji mogu odrediti sastav materijala na osnovu jedinstvenih talasnih dužina svjetlosti, koju emituje svaki element u stanju plazme.

Lunarni rover Pragyan spustio se na površinu mjeseca iz landera Vikrama blizu južnog pola Mjeseca, gdje bi trebao izvoditi eksperimente u narednih 14 dana. Nakon što je potvrdio prisustvo sumpora, rover nastavlja tražiti smrznutu vodu, koja bi bila izuzetno korisna novim generacijama astronauta kao potencijalni izvor pitke vode, ali bi se mogla koristiti i za proizvodnju raketnog goriva.

Također, analizirat će atmosferu Mjeseca i seizmičku aktivnost.

U ponedjeljak je putanja rovera promijenjena nakon što se približio krateru širokom četiri metra. ISRO je potvrdio da je rover siguran i na novoj ruti, a kreće se brzinom od 10 centimetara po sekundi kako ne bi zadobio oštećenja zbog grubog terena Mjeseca.

Indija je zahvaljujući misiji Chandrayaan-3 postala četvrta zemlja koja je obavila slijetanje na Mjesec nakon što su to izvele SAD, Kina i nekadašnji SSSR. Ova misija je dokaz napretka indijske tehnologije i ambicija da postane svemirska sila, a koštala je 75 miliona dolara.