Izazov od milion dolara u dešifrovanju pisma jedne od najranijih urbanih zajednica u svijetu
Riječ je o osobama različitih profila, od inženjera do penzionera, koje uglavnom žive u Indiji ili su indijskog porijekla u inostranstvu. Sve te osobe su uvjerene da su dešifrovale pismo Civilizacije doline Inda koje je spoj znakova i simbola.
"Oni tvrde da su to dešifrovali i da je 'slučaj zatvoren'", izjavio je Rao koji je profesor na Univerzitetu Washington i autor recenziranih studija o indskom pismu.
Muthuvel Karunanidhi Stalin, glavni ministar indijske države Tamil Nadu, nedavno je povećao ulog, najavivši nagradu od milion dolara za svakog ko može dešifrovati spomenuto pismo.
Civilizacija dolina Inda
Civilizacija doline Inda ili Harapanska civilizacija je jedno od najranijih urbanih zajednica na svijetu koje je nastalo prije 5300 godina na području današnje Indije i Pakistanu. Farmeri i trgovci ove civilizacije su živjeli na gradovima opasanim zidovima od pečenih cigli te su se stoljećima razvijali.
Od otkrića ove civilizacije prije jedno stoljeće, pronađeno je njenih 2.000 lokaliteta. Ostaju nejasni razlozi za nestanak Civilizacije doline Inda, bez vidljivih dokaza o ratu, gladi ili prirodnoj katastrofi. No, najveća misterija ove civilizacije je njeno nedešifrovano pismo, što znači da su velom tajne obavijeni njeni jezik, način upravljanja i uvjerenja.
Dešifrovanje indskog pisma
Lingvisti, arheolozi i drugi naučnici duže od jednog stoljeća pokušavaju dešifrovati indsko pismo koje je povezivano s Brahmi pismom, dravidskim, indoarijskim i sumerskim jezikom. Čak se tvrdilo da se indsko pismo sastoji samo od političkih ili religijskih simbola. Ipak, ovo pismo ostaje tajna. Prema riječima vodećeg indologa Aska Parpole, indsko pismo je možda najvažniji sistem pisanja koji nije dešifrovan.
Ovih dana se ovo pismo poistovjećuje sa sadržajem iz hinduističkih spisa i natpisa, čime mu se pripisuje duhovno i magijsko značenje. No, kako je napomenuo Rao, time se zanemaruje da se pismo, sačinjeno od znakova i simbola, uglavnom pojavljuje na kamenim pečatima koje su se koristile za trgovinu, zbog čega je malo vjerovatno da imaju vjerski ili mitski sadržaj.
Mnogo je izazova u dešifrovanju indskog pisma. Prvenstveno je izazov taj što je relativno malo sadržaja na indskom pismu. Naime, taj sadržaj je na 4.000 predmeta, kao što su pečati, keramika i ploče. Izazov je i taj što je sadržaj sažet. Naime, u prosjeku je pet znakova ili simbola, tj. nema dugog sadržaja na zidovima, pločama ili uspravnim kamenim pločama.
Nadalje, ne postoji dvojezični artefakt, kao što je to kamen iz Rosette, koji je pomogao naučnicima da dešifruju egipatski hijeroglifi. Dvojezični artefakti omogućavaju direktno poređenje između poznatog i nepoznatog pisma.
Nedavni napredak u korištenju indskog pisma ostvaren je korištenjem tehnike mašinskog učenja, kako bi se identificirali obrazac i struktura ovog pisma.
Nisha Yadav, istraživačica Instituta za fundamentalna istraživanja Tata sa sjedištem u Mumbaiju, ukazala je da se još uvijek ne zna da li su znakovi potpune rečenice, dio riječi ili dio rečenica. Ona i još nekoliko istraživača su pronašli 67 znakova koji su na 80 posto natpisa.
Mašinsko učenje je korišteno i za obnovu nečitkog i oštećenog teksta, omogućivši nastavak istraživanja. Kako je naglasila Yadav, sadržaj je strukturiran i postoji logika u pisanju.
Zapravo je nekoliko drevnih pisama nedešifrovano, suočavajući se s izazovima koji su slični izazovima za indsko pismo. To je slučaj s linearnim elamitskim pismom s područja Irana, linearnim A pismom s područja Krete i etrurskim pismom s područja Italije, čiji jezici ostaju nepoznati.
Naučnici su uvjereni da uskoro neće biti kandidata za nagradu od milion dolara za dešifrovanje indskog pisma, piše BBC.