Današnji pokušaj lansiranja bio je četvrti u ovoj godini, no za razliku od prethodna tri koja je onemogućilo loše vrijeme, raketa je napokon poletjela. Riječ je o raketi H-IIA, čiji je zadatak da transportuje lander do Mjeseca, koji bi trebao sletjeti na lunarnu površinu u februaru.
Japanci su dva puta doživjeli neuspjeh u proteklih godinu dana u pokušaju da obave spuštanje na lunarnu površinu, a uzrok su problemi u svemirskom programu ove zemlje. Međutim, sada Japan želi postati tek peta Zemlja koja se može pohvaliti slijetanjem na Mjesec nakon što su to učinile SAD, Rusija, Kina i Indija.
Upravo je Indija prije dvije sedmice ispisala historiju kada je obavila meko slijetanje svoje letjelice blizu južnog pola Mjeseca. Japanski lander bi trebao sletjeti 100 metara od kratera Shioli na "bližoj" strani Mjeseca.
Očekuje se da će letjelica ući u Mjesečevu orbitu za četiri mjeseca, nakon čega će kružiti mjesec dana prije nego pokuša sletjeti u februaru. Misija vrijedna 100 miliona dolara ima za cilj da demonstrira sposobnost Tokija za spuštanje lagane i jeftine svemirske letjelice na Mjesec.
Raketa je ponijela i XRIMS satelit (X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission) koji je zajednički projekt japanske, američke i evropske agencije. Satelit je opremljen teleskopom veličine autobusa i već se rastao od lunarnog landera te će početi proučavati svemirske fenomene poput crnih rupa.
U novembru prošle godine je JAXA izgubila kontakt sa svemirskom letjelicom OMOTENASHI te je odustala od slijetanja na Mjesec. U aprilu je privatni japanski startup iSpace neuspješno pokušao spustiti lander Hakuto-R, a i u ovom slučaju je izgubljen kontakt s letjelicom.
Ove godine su zabilježena i dva neuspješna lansiranja rakete, a posljednji u julu kada je zbog kvara motora došlo do eksplozije.