Svemirska misija sa ženskom posadom planirana je za nekoliko godina. Poznato je da je Sara Sabry postala prva osoba iz Egipta i prva žena iz Afrike koja je putovala u svemir, a to se dogodilo 2022 godine. Mark Richard Shuttleworth, poduzetnik i filantrop, prvi je čovjek iz Južne Afrike koji je otputovao u svemir, a to je učinio kao "turist2 u ruskoj svemirskoj letjelici Soyuz TM-34 u aprilu 2002. godine.
Ruska svemirska agencija Roscosmos obavljala je različite svemirske misije s različitim zemljama uključujući Ujedinjene Arapske Emirate pa je tako prvi astronaut iz Emirata, Hazza Ali Almansoori otputovao na ISS 2019. godine. Tada je lansirana raketa Soyuz, a društvo su mu pravili ruski kosmonaut i NASA-in astronaut.
Kosmonautkinja iz Bjelorusije će također letjeti Soyuzom MS-25 u martu 2024. godine.
Roscosmos je prošlog mjeseca najavio planove za proširenje svemirskih partnerstava s afričkim zemljama, tako da će biti potpisano nekoliko ugovora. U junu je delegacija iz Moskve posjedila Kairo i razgovarala sa Sherifom Sedkyjem, šefom Egipatske svemirske agencije, a tema su bile ideje za saradnju u svemiru, uključujući proizvodnju satelita i lansiranje, kao i razvoj programa s posadom te površinska svemirska infrastruktura.
Rusija i Južna Afrika imaju program svemirskog razvoja u svrhu olakšavanja saradnje u lansiranju lokalno proizvedenih satelita u Pretoriji. Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov bivši kolega Thabo Mbeki su potpisali sporazum 2006. godine.
SANSA je objavila bilateralni sporazum s Roscosmosom 2021. godine o izgradnji antenskog postrojenja PanEOS, a to je ruski projekt dizajniran za automatsko otkrivanje svemirskog otpada u orbitama blizu Zemlje.