U narednim godinama
8

Južna Afrika će poslati dvije astronautkinje na ISS

D. B.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Južnoafrička nacionalna svemirska agencija SANSA namjerava poslati dvije astronautkinje na Međunarodnu svemirsku stanicu, potvrdio je izvršni direktor agencije Humbulani Mudau.

Svemirska misija sa ženskom posadom planirana je za nekoliko godina. Poznato je da je Sara Sabry postala prva osoba iz Egipta i prva žena iz Afrike koja je putovala u svemir, a to se dogodilo 2022 godine. Mark Richard Shuttleworth, poduzetnik i filantrop, prvi je čovjek iz Južne Afrike koji je otputovao u svemir, a to je učinio kao "turist2 u ruskoj svemirskoj letjelici Soyuz TM-34 u aprilu 2002. godine.

Ruska svemirska agencija Roscosmos obavljala je različite svemirske misije s različitim zemljama uključujući Ujedinjene Arapske Emirate pa je tako prvi astronaut iz Emirata, Hazza Ali Almansoori otputovao na ISS 2019. godine. Tada je lansirana raketa Soyuz, a društvo su mu pravili ruski kosmonaut i NASA-in astronaut.

Kosmonautkinja iz Bjelorusije će također letjeti Soyuzom MS-25 u martu 2024. godine.

Roscosmos je prošlog mjeseca najavio planove za proširenje svemirskih partnerstava s afričkim zemljama, tako da će biti potpisano nekoliko ugovora. U junu je delegacija iz Moskve posjedila Kairo i razgovarala sa Sherifom Sedkyjem, šefom Egipatske svemirske agencije, a tema su bile ideje za saradnju u svemiru, uključujući proizvodnju satelita i lansiranje, kao i razvoj programa s posadom te površinska svemirska infrastruktura.

Rusija i Južna Afrika imaju program svemirskog razvoja u svrhu olakšavanja saradnje u lansiranju lokalno proizvedenih satelita u Pretoriji. Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov bivši kolega Thabo Mbeki su potpisali sporazum 2006. godine.

SANSA je objavila bilateralni sporazum s Roscosmosom 2021. godine o izgradnji antenskog postrojenja PanEOS, a to je ruski projekt dizajniran za automatsko otkrivanje svemirskog otpada u orbitama blizu Zemlje.