Kakvog zdravlja su se vratili astronauti koji su devet mjeseci bili u svemiru: Značajna žrtva za čovječanstvo

Vrijeme provedeno u svemiru je višestruko utjecalo na njihovo tijelo, a čime se bave medicinski stručnjaci. Naime, to je za posljedicu imalo gubitak kilaže, slabljenje kostiju i mišića. S obzirom na to da nisu bili pod stalnim utjecajem gravitacije, radijacija u svemiru je oštetila njihove molekule koje čine DNK. Osim toga, ometeno je formiranje novih ćelija mozga, čime je povećan rizik od kognitivnog oštećenja.
Uslovi u svemiru mogu naštetiti ljudskom tijelu, ali isti ti uslovi doprinose ubrzavanju medicinskih istraživanja. Mikrogravitacija na ISS-u je pomogla naučnicima u proučavanju formiranja amiloida - abnormalnih bjelančevina koje proizvode stanice u koštanoj srži, a mogu biti pohranjene u bilo kojem tkivu ili organu. Riječ je o proteinima pronađenima u mozgu onih koji imaju Alzheimer.
Bez efekta gravitacije, proteinski kristali u svemiru su sve veći i ujednačeniji. Ovi kristali su vitalna komponenta u stvaranju lijekova protiv bolesti poput raka. Nadalje, matične (stem) ćelije bolje rastu u mikrogravitaciji. Time nastaju nove mogućnosti za tkivni inženjering i regenerativne terapije.
Istraživanjima o sprečavanju slabljenju kostiju i mišića u svemiru moglo bi se pomoći onima koji imaju bolesti povezane sa starenjem, kao što su osteoporoza i degeneracija mišića. U međuvremenu se proučavanjem toga kako svemir slabi naš imuni sistem pomoglo razumijevanju učinaka starenja i stresa.
Proizvodnja lijekova i naprednih materijala u orbiti bi u narednoj deceniji mogla biti industrija vrijedna dvije milijarde dolara, objavili su iz Svjetskog ekonomskog foruma (WEF).