Ambicije sve veće
18

Kina tvrdi da će donijeti uzorke s Marsa na Zemlju dvije godine prije NASA-e

D. B.
Kineska svemirska agencija želi obaviti misiju transporta uzorka s Marsa na Zemlju do 2031. godine, dvije godine prije nego što isto planira učiniti američka svemirska agencija NASA u saradnji s Evropskom svemirskom agencijom (ESA).

Glavni dizajner misije Tianwen-1 Mars orbitera i rovera, Sun Zezhou, govorio je o profilu misije donošenja uzorka s Marsa na Zemlju tokom prezentacije održane 20. juna. Profil misije pokazuje kako će s Crvene planete biti obavljena dva odvojena lansiranja krajem 2028. godine s ciljem transporta uzoraka na Zemlju u julu 2031. godine. Zezhou je prezentaciju imao na forumu o tehnologijama istraživanja dubokog svemira, koji je dio seminara povodom proslave 120. godišnjice Univerziteta Nanjing.

U kineskoj misiji će se koristiti jednostavnija platforma u odnosu na NASA-inu i ESA-inu misiju, obavit će se jedno slijetanje na Mars, a potom će se prikupiti uzorci s jednog mjesta.

Slijetanje u na Mars u okviru misije Tianwen-3 se očekuje oko septembra 2029. godine nakon čega će se vršiti uzorkovanje i bušenje tla, kao i "pametno" mobilno uzorkovanje.

"Vozilo" za polijetanje će biti sačinjeno od dvije faze te će biti dizajnirano da ostane netaknuto pri brzinama od 4,5 kilometara po sekundi.

U okviru misije Tianwen-1, koja je u julu 2020. godine na Mars lansirala orbiter i rover, bit će obavljen aerobraking test u orbiti planete kasnije ove godine kako bi se izvršile pripreme za misiju Tianwen-3. Misija Tianwen-2 će biti lansirana prema asteroidu koji se nalazi blizu Zemlje tokom 2025. godine s ciljem uzimanja uzorka.

Primarni zadatak misije Tianwen-3 je da ispiše historiju donošenjem prvih uzoraka s Marsa na Zemlju. S druge strane, zajednička misija NASA-e i ESA-e podrazumijeva transport raznovrsnijih uzoraka za analizu, ali je potrebna kompleksnija platforma, što znači da misija neće biti realizirana prije kineske.

Pored toga, NASA je u martu najavila odgađanje svoje kampanje Mars Sample Return jer će koristiti dvije letjelice za jednu misiju landera, a razlog je smanjenje rizika. Prema novom rasporedu, ESA-in Earth Return Orbiter će biti lansiran 2027. godine, a dolazak uzoraka s Marsa na Zemlju se očekuje tokom 2033. godine.

Kineska misija Tianwen-3 podrazumijeva slanje jednog landera i jednog "vozila" za polijetanje, koje će se vratiti do orbitera i povratnog modula. Oni će biti poslani u dva odvojena lansiranja pomoću Long March 5 i Long March 3B raketa.

Ova misija se razvija na uspjehu kineske lunarne misije Chang'e-5 iz 2020. godine, koja je podrazumijevala donošenje uzoraka tla s Mjeseca.

Kina želi postati jedna od vodećih svemirskih sila uz SAD i Rusiju.