Donosi važne uzorke
50

Kineska sonda započela povratak na Zemlju s dalje strane Mjeseca

D. B.
Kina je saopćila da je njena lunarna sonda uspješno poletjela s dalje strane Mjeseca te da je započela svoj povratak na Zemlju nakon što je prikupila prvi uzorak u ovoj regiji u historiji.

Kineski državni mediji su objavili da je modul letjelice Chang'e-6, koji je dobio naziv po boginji Mjeseca iz kineske mitologije, uspješno sletio u nedjelju blizu lunarnog južnog pola, što je bio razlog za slavlje međunarodne naučne zajednice, a sada je na svom putu kući. Kina je jedina zemlja koja je obavila uspješno slijetanje na dalju stranu Mjeseca, a isto je učinila i 2019. godine.

Kineska nacionalna svemirska administracija je misiju nazvala "podvigom bez presedana u ljudskom istraživanju Mjeseca". Do dalje strane Mjeseca, koja je uvijek okrenuta od Zemlje, tehnički je teško doći zbog neravnog terena i dubokih kratera. Misija ima za cilj da postane prva koja je donijela uzorke stijena i tla s ovog mjesta na Zemlju. Državni mediji su objavili i snimak koji prikazuje kako robotska letjelica svojom rukom maše zastavom nakon što je prikupila dragocjene uzorke.

Modul je danas uspješno poletio s lunarne površine, nakon čega je ušao u orbitu Mjeseca. Sonda će putovati do Zemlje oko tri sedmice te će se spustiti na lokaciju u Unutrašnjoj Mongoliji. Kineski naučnici će prvi imati priliku da analiziraju uzorke, a potom će i ostali iz cijelog svijeta moći da se prijave za svoju priliku.

Inače, naučnici su uzbuđeni zbog uzoraka među kojim bi mogli biti neki od najstarijih iz ogromnog kratera na južnom polu. Riječ je o krateru Južni pol-Aitken, koji je jedan od najvećih u Solarnom sistemu. Slijetanje je bilo rizično jer je teško komunicirati sa svemirskom letjelicom kada se nađe na daljoj strani Mjeseca.

Cilj misije je bio prikupiti oko dva kilograma materijala koristeći bušilicu i mehaničku ruku. Ovi uzorci bi mogli dati odgovore o formiranju planeta. Južni pol Mjeseca je sljedeća granica lunarnih misija, a države žele naučiti više o ovoj regiji jer postoje velike šanse da sadrži led.

Pristup vodi bi znatno povećao šanse za uspješno uspostavljanje ljudske baze na Mjesecu u svrhu naučnih istraživanja.

Ovo je drugi put da je Kina lansirala misiju u svrhu prikupljanja uzoraka s Mjeseca. Godine 2020. je letjelica Change'e 5 donijela 1,7 kilograma materijala iz regije Oceanus Procellarum na bliskoj strani Mjeseca.

Također, Kina je 2019. godine postala prva zemlja koja je stigla do dalje strane Mjeseca, kada je slijetanje obavila letjelica Chang'e 4.

Kina planira još tri misije bez posade u ovom desetljeću dok traga za vodom na Mjesecu i istražuje mogućnosti uspostavljanja stalne baze.

Peking planira poslati astronaute na površinu Mjeseca oko 2030. godine. SAD također želi učiniti isto u misiji američke svemirske agencije NASA-e pod nazivom Artemis-3, koja je planirana za 2026. godinu.