Kineska svemirska stanica postigla 100-postotnu regeneraciju kisika
Kineskom svemirskom stanicom trenutno upravlja posada misije Shenzhou-15, a stanica može proizvesti sav kisik koji joj je dovoljan, saopćeno je tokom simpozija o svemirskoj tehnologiji održanog protekle sedmice u Harbin Cityju.
"Trenutno je šest sistema stabilno i operativno, 100 posto izvora kisika se regeneriše i reciklira 95 posto izvora vode. Time se smanjuje količina zaliha sa Zemlje za šest tona svake godine", izjavio je Bian Qiang iz Astronautskog centra u Kini.
Ovaj uspjeh predstavlja značajan napredak u kontroli životne sredine i sistema za održavanje života na kineskoj svemirskoj stanici, odnosno prelazak s "nadopunjavanja" na "regeneraciju". Sistem ima šest podsistema za različite operacije kao što su stvaranje kisika, uklanjanje ugljen-dioksida i stvaranje vode iz ugljen-dioksida i vodika.
Bian tvrdi da je tehnologija ovog sistema među najboljim na svijetu te da smanjuje potrebu za zalihama sa Zemlje za šest tona godišnje.
Za kineske letjelice s posadom, uključujući letjelicu Shenzhou, svemirska odijela koja se koriste izvan letjelica, kao i kompleks svemirske stanice s tri modula, stručnjaci su uspješno razvili tri generacije sistema za kontrolu okoliša i održavanje života.
Kina je ranije otkrila planove za dodavanje novog orbitalnog modula svemirskoj stanici Tiangong. Ovaj modul će se pridružiti postojeća tri koji se već nalaze u Zemljinoj orbiti te će transformisati oblik stanice iz slova "T" u križ.
Novi višenamjenski modul ima šest priključaka koji omogućavaju povezivanje više svemirskih letjelica. Kinezi planiraju poslati i posjetitelje na svemirsku stanicu.
Ipak, Kina je na meti kritika zbog nekontrolisanog povratka njenih raketa u atmosferu, koji su izazvali zabrinutost Zapada.