
Saturn danas ima 128 mjeseca više, što znači da je njihov ukupni broj povećan na čak 274. Jupiter je sada daleko iza "rivala" sa svojih 95 mjeseca, dok Zemlja ima samo jedan.
Tim astronoma iz Tajvana, Kanade, SAD-a i Francuske otkrili su 128 mjeseca još 2023. godine koristeći CFHT teleskop, no oni nisu bili zvanično potvrđeni, što je posao Međunarodne astronomske unije. Međutim, potvrda je stigla ove sedmice.
Većina mjeseca su mali i nepravilni s prečnikom od svega nekoliko kilometara. Poređenja radi, naš Mjesec ima prečnik od 3.475 kilometara. Ipak, mjeseci imaju dokazane orbite oko Saturna, što je ključni element zvanične kandidature za mjesec.
Prema riječima naučnika, vjerovatno je riječ o fragmentima prvobitno "uhvaćenih" mjeseca, koji su se raspali zbog nasilnih sudara s drugim Saturnovim mjesecima ili kometama u prolazu.
Ovo nije prvi put da su Saturnu "dodani" mjeseci. Između 2019. i 2021. godine je tim posmatrača potvrdio 62 Saturnova mjeseca.
Saturnov prvi mjesec Titan otkrio je Cristiaan Huygens 1655. godine, a u narednim desetljećima je Jean.Dominique Cassini otkrio mjesece Iapetus, Rhea, Dione i Tethys. Bilo je potrebno cijelo stoljeće da se otkriju novi mjeseci. William Herschel je uočio mjesece Mimas i Enceladus 1789. godine, a u narednih 200 godina je tehnologija napredovala uključujući fotografiju i razvoj novih teleskopa, kao i lansiranje svemirskih sondi među kojima su Voyager 1, Voyager 2 i Cassini, koje su omogućile otkrivanje još više Saturnovih mjeseca.
Naučnici vjeruju da je broj od 274 mjeseca zasad maksimalan uzimajući u obzir aktuelnu tehnologiju.