Science Alert piše da je prema analizi fotografija i poređenja s uzorcima koje je misija Apollo donijela s Mjeseca na Zemlju, radi se o – stijeni. Tačnije, rastopljenoj stijeni koja se, vjerovatno nakon udara meteorita, transformisala u tamno zelenu, sjajnu, staklastu masu.
"Rover Chang'e-4 otkrio je u krateru unutar bazena Južni pol Aitken (SPA) tamno zelenkasti i blistavi kršnik koji je nastao nakon udara nekog tijela o površinu Mjeseca. Ova stijena nastala je zavarivanjem, cementiranjem i aglutiniranjem lunarnog regolita i kršnika", napisali su planetarni naučnici u istraživanju.
Chinese scientists explain the mystery of the dark green goo found on the moon in 2019 https://t.co/XxbDWMlLDO
— Daily Mail Online (@MailOnline) July 9, 2020
Kasnije fotografije pokazale su da ta tvar zaista sjaji, ali i da ne mora biti želatinaste prirode već da se vjerovatno radi o talini.
Detaljnija analiza panoramskih fotografija koje je snimio rover i spektrometra Visible and Near-Infrared Imaging Spectrometer (VNIS) podržava ovu hipotezu.
Konkretno, Sheng Gou-u iz Kineske akademije nauke i njegove kolege koristili su fotografije s VNIS-a kako bi odredili hemijski sastav svjetlucave tvari, ali i okolnog regolita. Saznali su da se regolit pretežno sastoji od plagioklasa (oko 45 posto), piroksena (sedam posto) i olivina (šest posto) - prilično standardne mješavine na Mjesecu.
Bilo im je malo teže odrediti sastav staklaste supstance, vjerovatno zbog slabe svjetlosti, tako da su uspjeli razaznati samo veće količine plagioklasa (oko 38 posto). Naučnici su također utvrdili da je ovaj materijal tamnozelene boje i da je veličine 52X16 centimetara.
China lunar rover on backside of #Moon finds unique gel-like rock...https://t.co/H58NlmaCTs
— ✨🚀Marian Rudnyk™©🪐🔭🇺🇦🇺🇸 (@MarianRudnyk) July 9, 2020
#space #uap #ufo #astronomy pic.twitter.com/N0aGQVWjhv
Planetarni naučnici zaključuju da je ova tvar vjerovatno nastala tokom udara meteorita, prilikom čega se rastalio dio regolita, pomiješao s neotopljenim regolitom i formirao kršnik.
Taj se proces nije neophodno morao odvijati u krateru u kojem je pronađena stijena. Naime, regolit je vjerovatno mješavina materijala iz dva različita kratera, tako da je moguće da se materijal formirao u drugom krateru, bio izbačen i pao u krater u kojem ga je pronašao Yutu-2.
Međutim, ovo istraživanje ima svoja ograničenja. Prvo, naučnici nisu mogli analizirati stvarni uzorak, s obzirom na to da je on na Mjesecu. Drugo, svjetlost je bila slaba, a Yutu-2 je već krenuo na drugo mjesto tako da je malo vjerovatno da ćemo dobiti drugi set slika.
Kako god, ovi su rezultati prilično nevjerovatni s obzirom na količinu podataka s kojima se raspolaže te ipak možemo pretpostaviti da se radi o lunarnoj stijeni, a ne o nekoj tajanstvenoj sluzi koja se skriva na "tamnoj" strani Mjeseca.
Istraživanje naziva "Impact melt breccia and surrounding regolith measured by Chang'e-4 rover" objavljeno je u Earth and Planetar Science Letters.