Riješena misterija
43

Konačno identificiran vulkan čija je erupcija 1831. godine ohladila Zemlju

Piše: B. R.
Ostrvo Simušir (Foto: Shutterstock)
Ostrvo Simušir (Foto: Shutterstock)
Silina erupcije vulkana 1831. godine je bila tolika da je ohladila planetu Zemlju. Gotovo 200 godina kasnije, naučnici su identificirali o kojem je vulkanu riječ.

Spomenuta erupcija je bila jedna od najsnažnijih erupcija u 19. stoljeću. Vulkan je usljed erupcije emitovao toliko sumpordioksida u stratosferu da se prosječna godišnja temperatura na sjevernoj hemisferi snizila za jedan stepen celzijusov.

Erupcija se dogodila pri završetku Malog ledenog doba, jednog od najhladnijih perioda na Zemlji u posljednjih 10.000 godina. Bilo je poznato kada se erupcija dogodila, ali nije bila poznata lokacija vulkana koji je eruptirao.

Istraživači su tu misteriju riješili uzorkovanjem ledenih jezgri s Grenlanda. Uzorkovanje ledenih jezgri je značilo povratak u prošlost kroz uzimanje uzoraka iz nekoliko slojeva Zemljine kore, a kako bi se ispitali izotopi sumpora, zrnca pepela te sitne krhotine vulkanskog stakla, koji su nastali između 1831. i 1834.

Korištenjem geohemije, radioaktivnog datiranja i kompjuterskog modeliranja za mapiranje putanja čestica, naučnici su erupciju iz 1831. povezali s ostrvskim vulkanom na sjeverozapadu Tihog okeana. Rezultati istraživanja su početkom ove sedmice objavljeni u naučnom časopisu Proceeding of the National Academy of Sciences.

Prema istraživanju, eruptirao je vulkan Zavaritskii na ostrvu Simušir, dijelu arhipelaga Kurilskih ostrva, oko kojih se spore Rusija i Japan. Prije saznanja o erupciji vulkana Zavaritskii, posljednje poznata erupcija ovog vulkana je bila 800. godine.

S malo dostupnih podataka o aktivnosti spomenutog vulkana u 19. stoljeću, malo je ko sumnjao da je erupcija upravo ovog vulkana uzrokovala hlađenje Zemlje. Naime, istraživači su sumnjali na vulkane koji su bliže Ekvatoru, kao što je filipinski vulkan Babuyan Claro, piše CNN.