Preuzeli kontrolu
20

Kosmonauti nakon problema s automatskim pristajanjem ručno spojili letjelicu sa ISS-om

D. B.
Proteklog vikenda je ruska letjelica Progress MS-26/86P doživjela problem prilikom spajanja s Međunarodnom svemirskom stanicom, zbog čega su ruski kosmonauti morali intervenisati.

Letjelica je lansirana u petak pomoću rakete Soyuz 2.1 iz kosmodroma Baikonur u Kazahstanu, a kasnije je došlo do problema s poravnanjem koje obavlja automatizovani sistem "susreta" tokom finalnog prilaza.

Letjelica je nosila i transportovala više od 2.525 kilograma opreme i zaliha, a kosmonauti su sa ISS-a nadgledali daljinsko navođenje letjelice do trenutka spajanja.

No, šatl Progress 86 je doživio tehnički kvar automatiziranog sistema za spajanje nakon dvodnevnog prilaza. U prijenosu američke svemirske agencije NASA-e su prikazani kosmonauti Oleg Kononenko i Nikolaj Čub kako koriste daljinski upravljač u ISS-u s ciljem da pomognu u proceduri pristajanja.

"Preuzet će proces spajanja korištenjem TORU sistema umjesto radarskog sistema na Progressu. Tokom preleta se Progress počeo udaljavati od očekivane visine (orjentacije) te nije bio poravnat s metom za spajanje, a posada je zbog toga preuzela ručnu kontrolu", saopćeno je iz NASA-e.

Na zvaničnom X profilu ISS-a je saopćeno da je teretna letjelica Progress uspješno spojena s modulom Poisk te da je dostavila gotovo tri tone hrane, goriva i namirnica za posadu misije Exp 70.

Ranije ove godine je svemirska letjelica Progress 82 imala problem s curenjem rashladne tečnosti dok je bila spojena na ISS. Nakon povratka na Zemlju je pokrenuta istraga, a ustanovljeno je da je problem rezultat djelovanja "eksternih faktora", ne proizvodnog defekta.

Soyuz letjelice koje kosmonauti koriste za lansiranja posjeduju autonomnu funkciju primarno namijenjenu hitnim situacijama poput ove. U prethodnom incidentu je Soyuz ispuštao rashladnu tečnost, zbog čega su NASA-in astronaut i dva ruska kosmonauta ostali na ISS-u. Potom je poslan novi Soyuz, a posada se vratila kući u septembru.