Za razvoj na Mjesecu
53

Lunarna prašina bi mogla pomoći u proizvodnji satelita, baza i solarne energije

D. B.
Mjesečeva prašina bi mogla pomoći u proizvodnji satelita, baza i solarne energije. Lunarni regolit je metalna prašina koja sadrži kisik, što naučnici žele iskoristiti za podsticanje razvoja na Mjesecu.

Prirodni satelit Zemlje bi u narednim decenijama mogao postati centar za aktivnosti u dubokom svemiru. Nebensko tijelo na kojem ljudi žive, rade i istražuju moglo bi sadržavati bazne kampove, rovere i najsavremeniju tehnologiju. Lunarni regolit je jedan lokalno dostupan resurs, koji bi mogao ubrzati izgradnju na Mjesecu. Istraživači s Univerziteta Waterloo sugerišu da lunarni regolit može biti korišten za "održavanje života, proizvodnju energije i izgradnju".

"Naše istraživanje pretvara naučnu fantastiku u stvarnost. Cilj nam je da pomognemo u izgradnji infrastrukture i tehnologije, koja će omogućiti održivo naselje za ljude na Mjesecu, ali i dalje", rekao je Connor MacRobbie, kandidat za doktorske studije.

Transport građevinskog materijala sa Zemlje za izgradnju infrastrukture na Mjesecu bio bi skup i neefikasan. Lunarni regolit je metalna prašina koja sadrži kisik, što se želi iskoristiti za razvoj na Mjesecu. Zbog toga istraživači iz Laboratorija za istraživanje nove energije (LEER) istražuju načine za obradu sirovih lunarnih resursa, posebno regolita.

"Budući da lunarni regolit već sadrži kisik, mi ga možemo iskoristiti za proizvodnju termalne energije, bez potrebe za atmosferskim kisikom. To se naziva termitska reakcija, koja je korisna u svemiru jer nema lako dostupnog kisika", objasnio je MacRobbie.

Tim je proveo eksperimente kako bi procijenio održivost korištenja lunarnog regolita za različite primjene, kao što su grijanje i proizvodnja.

S obzirom na činjenicu da je dobijanje pravo lunarnog tla s Mjeseca izazovno i skupo, tim je koristio simulirani regolit koji je osigurala američka svemirska agencija NASA. Ovaj simulant blisko oponaša sastav i svojstva lunarnog regolita.

Istraživači su testirali različite kombinacije goriva i sastava oksidatora kako bi optimizirali termitnu reakciju za primjenu u svemiru u specijaliziranoj komori za sagorijevanje, koja oponaša lunarno okruženje.

"Rezultati pokazuju održivost lunarnog gornjeg sloja za pokretanje lunarnog razvoja, omogućavajući ljudima da istražuju i naseljavaju površinu mjeseca. Sada kontinuirano radimo na boljoj ekstrakciji metala i drugog korisnog materijala iz regolita, kao i na dizajniranju automatiziranih procesa u saradnji kanadskim i međunarodnim istraživačima, kako bismo olakšali korištenje resursa na Mjesecu i podržali kružnu svemirsku ekonomiju", rekao je John Wen, direktor LEER-a.

Zanimljivo, istraživači rade i na rješavanju rastućeg problema svemirskog otpada. LEER-ov tim vidi nefunkcionalne satelite kao vrijedne resurse. Metalni ostaci ovih satelita često putuju do Zemlje i lunarnih orbita. Istraživači razmatraju korištenje nefunkcionalnih satelita kao izvora goriva za razvoju svemiru jer sadrže aluminij, koji se u kombinaciji s lunarnim regolitom može koristiti za termičku reakciju i stvaranje toplote. Ipak, za realizaciju ove ideje potrebno je još istraživanja.

Korištenje svemirskog otpada kroz termitsku reakciju može podržati održavanje i unapređenje solarnih satelitskih sistema u svemiru. Testiranje ove metode može utrti put ka pouzdanom izvoru energije zaa buduća istraživanja svemira.