Manifestacija Dani BHAAAS-a u Tuzli okupili 800 posjetitelja iz BiH i svijeta
Jednu od najvećih naučnih konferencija u regiji već 14. put zaredom organizuje Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauka (BHAAAS) uz višegodišnju podršku Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine. Na zvaničnom otvaranju Dana u Tuzli, ministar Sevlid Hurtić istakao je opredijeljenost da se ta bezrezervna podrška nastavi i u budućnosti.
"Mi već duže vrijeme podržavamo BHAAAS jer znamo da na taj način dugoročno ulažemo u našu budućnost", kazao je Hurtić i najavio da će ove godine u okviru misije transfera znanja u četiri klinička centra biti organizovane edukacije eminentnih stručnjaka te da je ključ u kontinuiranoj saradnji.
Predsjednik BHAAAS-a dr. Amer Smajkić iznio je impresivne brojke koje prate ovo izdanje konferencije i koje svjedoče da interes struke i javnosti raste.
"Veliki broj stručnjaka iz cijelog svijeta se okuplja ovih dana u Tuzli. Program je izuzetno bogat i ima 25 simpozija i izniman broj radionica, panela, okruglih stolova i izložbi. Ove godine imamo i rekordan broj registrovanih posjetilaca - njih 800. Svake godine dovedemo svijet i svjetska dešavanja u BiH, a sve ovo naši članovi rade volonterski. Fokus nam je na mladima i želimo da uče od najboljih. S tim ciljem pokrenuli smo i program BHAAAS mentorstva", izjavio je prvi čovjek organizacije koja je okupila 254 predavača iz 13 zemalja.
Voditelj odjela tehničkih i prirodnih nauka u BHAAAS-u dr. Zlatan Akšamija istakao je da ova organizacija stalno radi na proširenju saradnje i uključivanju što većeg broja studenata, te da je taj broj je iz godine u godinu sve veći. Osim toga, fokusiraju se na proširenje učešća prirodnih nauka uz tehničke, kao i na organizaciju interdisciplinarnih simpozija, odnosno novih formata.
Na zvaničnoj gala večeri otvaranja 14. Dana BHAAAS-a, koja je održana u Narodnom pozorištu u Tuzli, Smajkić je istakao kako je misija jBHAAAS-a unaprijediti umjetnost i nauku Sjedinjenih Američkih Država i Bosne i Hercegovine.
"Nastojimo stvoriti prilike za slobodnu razmjenu ideja i znanja, a uspjeli smo stvoriti platformu sa naučnicima i umjetnicima koji teže izvrsnosti. Ovi Dani su kruna svega što smo radili i što radimo, a želim istaći da od ove godine organizujemo i projekte koji će biti aktivni tokom cijele godine, a neki od njih su mentorski program za studente, portal koji smo pokrenuli 'Znanjem do zdravlja' i drugi", kazao je Amer Smajkić, predsjednik BHAAAS-a.
Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle, kazao je je ovo prilika da svi čuju i nauče nešto novo, da se umreže i steknu neka nova poznanstva.
"Oko dva miliona ljudi iz Bosne i Hercegovine živi u oko 50 zemalja širom svijeta. Većina njih zadržava neke veze sa svojom domovinom. Ono što BHAAAS radi je snažan poticaj i lokalnim vlastima da više rade na unapređenju saradnje i snažnijem povezivanju sa dijasporom“, istakao je Lugavić.
Pristunima se obratio i američki ambasador u BiH Michael J. Murphy koji je ukazao na činjenicu da je bh. dijaspora važan dio razvoja ove zemlje, te poručio kako je dobro kada se dijele znanje i istraživanja u različitim oblastima. Ambasador je istakao i kako je SAD uvijek uz BiH, ulaže u našu zemlju i podržava put razvoja BiH.
Na sinoćnjem svečanom otvaranju u Narodnom pozorištu Tuzla uručene su i plakete novim počasnim članovima iz SAD-a i Bosne i Hercegovine: Ronu Havivu, američkom fotoreporteru čije su ratne fotografije iz Hrvatske i BiH obišle svijet, Adinu Hebibu, bh. umjetniku koji slikarstvom promoviše BiH, Mirsadi Hukić, bh. naučnici koja je specijalizirala mikrobiologiju i prva je čanica Evropske akademije naika iz BiH, te Mirsadu Kacili, istaknutom kardiohirurgu koji je prepozna uticaj pušenja na širu društvenu zajednicu i njegova preporuka je bila ključna za donošenje Zakona o zabrani pušenja u Federaciji BiH.
Program 14. Dana BHAAAS-a dostupan je na web stranici: https://bhaaas.org/tuzla-2023/.