Mumije izložene u Meksiku mogle bi predstavljati prijetnju po zdravlje posjetitelja
Institut za antropologiju i historiju kaže da pojava rasta gljivica na putujućoj izložbi izaziva zabrinutost zbog načina na koji se postupa s mumijama i predstavlja ih javnosti.
Poznata kao Mumije iz Guanjuata, izložba se je predstavljena u Sjedinjenim Američkim Državama 2009. No, upravo je nedavna izložba u Mexico Cityju, na kojoj je prikazano šest mumija u staklenim vitrinama, navela institut da upozori javnos, posebno imajući u vidu da ne znaju koliko su te staklene vitrine zapravo hermetične.
"Još je više zabrinjavajuće što se još uvijek izlažu bez zaštitnih mjera za javnost protiv bioloških opasnosti. Iz nekih od objavljenih fotografija, barem jedan od izloženih leševa, koje je institut pregledao u novembru 2021., pokazuje znakove proliferacije mogućih kolonija gljivica", naveli su u saopćenju
Smrtonosne gljivične infekcije mumija sigurno nisu česta pojava, ali također nisu nečuvene. IFL Science je prenio da je 10 od 12 naučnika prisutnih na otvaranju grobnice kralja Kazimira IV. u Poljskoj 1970. godine umrlo nekoliko sedmica nakon događaja, vjerojatno od gljivica. I ovo nije jedini zabilježeni primjer.
Sadašnji meksički spektakl s mumijama nikada nije bio zamišljen kao primjer mumificiranja. Stručnjaci vjeruju da su leševi iz 19. ili 20. stoljeća nenamjerno mumificirani, mogući nusprodukt okoliša bogatog mineralima, hermetički zatvorenog suhog podzemnog groba ili nekog drugog ekološkog uzroka. Neke od mumija još uvijek imaju kosu, kožu, pa čak i očuvanu odjeću, ali postoji očit nedostatak balzamiranja ili drugih uobičajenih proizvoda za mumificiranje.
Mumije su dio meksičke kulture od 1860-ih. Kada porodicepreminulih nisu mogle nastaviti plaćati grobne naknade, tijela su iskopana. Radnici koji su planirali ukloniti prašnjave kosti umjesto toga su se susreli s potpuno netaknutim tijelima, koja su bila izložena zbog svoje očuvane prirode i sposobnosti da privuku kupce koji plaćaju da ih vide.
Prema National Geographicu, prvi su posjetitelji putovali pod zemlju kako bi vidjeli mumije, a od 1969. one su izložene u muzeju Guanjuata, Museo de las Momias.
Početkom 1900-ih, poze i marketing izložbe mumija poprimili su jasan element horora. Neka su tijela bila postavljena s rukama prekriženim na prsima i otvorenim čeljustima kako bi se stvorio dojam da mumije vrište. Stil izlaganja ovih mumija dugo je izazivao društvene kritike.
“Ovo su samo obični ljudi koji su spremišta informacija o razdoblju u kojem su živjeli. Hodali su ovim ulicama, išlii su na staru tržnicu. Oni ne bi trebali biti predstava nakaza", kazao je Gerald Conlogue, profesor emeritus dijagnostičke slike sa Univerziteta Quinnipiac, u februaru 2022. godine pokrenut je napor da se identifikuju mumije.
Ali sada se društvenim kritikama pridružuje zabrinutost za zdravlje.
"Sve ovo treba pažljivo proučiti kako bismo vidjeli jesu li to znakovi rizika za kulturnu ostavštinu, kao i za one koji njima rukuju i dolaze ih vidjeti," upozorava Institut.