Utočište za životinje
9

Najveći ledeni brijeg na putu ka udaljenom britanskom otoku, mogao bi ugroziti pingvine i foke

Piše: D. B.
Najveći ledeni brijeg na svijetu A23a je u pokretu i kreće se sjeverno od Antarktika ka udaljenom britanskom otoku South Georgia, koji je utočište za divlje životinje. Brijeg bi mogao udariti u tlo i razbiti se u dijelove.

Ledeni bregovi su veoma nepredvidivi i niko ne zna šta će se zapravo dogoditi, no ukoliko A23a zaista stigne do otoka South Georgia, mogao bi uzrokovati probleme za divlje životinje jer postoji opasnost da blokira njihove puteve do hrane.

A23a je jedan od najstarijih ledenih bregova na svijetu, toliko je velik da se vidi i iz svemira. Odvojio se od Filchnerove ledene police na Antarktiku 1986. godine, potom se zaglavio na morskom dnu, nakon čega je zarobljen u okeanskom vrtlogu. Međutim, u decembru se oslobodio i krenuo na svoje posljednje putovanje.

Toplije vode sjevernog Antarktika tope i slabe njegove ogromne litice, a najnoviji satelitski snimci pokazuju da je još uvijek ogroman. Međutim, svakog dana bi se mogao raspasti na velike dijelove, koji bi se mogli zadržati godinama i ploviti okolo poput ledenih gradova.

Ovaj teritorij je dom kolonija kraljevskih pingvina te miliona morskih slonova i foka.

"South Georgia se nalazi u 'aleji ledenih bregova', tako da će biti utjecaja na ribarstvo i divlje životinje, a oboje imaju veliku sposobnost prilagođavanja", rekao je morski ekolog Mark Belchier.

Dok Antarktik postaje nestabilniji zbog toplijih temperatura okeana i zraka, sve veći komadi ledenih ploča će se odvajati. Tim britanskih istraživača se našao blizu ledenog brijega A23a tokom 2023. godine i željeli su proučavati šta mega ledeni bregovi čine okolini. Brod je uplovio u pukotinu u zidovima brijega, a istraživačica Laura Taylor je prikupila uzorke vode.

"Vidjela sam ogromni ledeni zid mnogo viši od mene. Bio je drugačijih boja na različitim mjestima, a komadi su padali u vodu. To nije samo voda kakvu pijemo, puna je hranljivih materija i hemikalija, kao i malih životinja poput fitoplanktona, koje su zamrznute", rekla je Taylor. Ona proučava utjecaj koji ovakva voda ima na karbonski ciklus u južnom okeanu.

Dok se topi, ledeni brijeg sve to ispušta u vodu i mijenja hemiju okeana. To bi moglo skladištiti više ugljika duboko u okean te "zaključati" neke od planetarnih emisija CO2 koje doprinose klimatskim promjenama.

Naučnici se nadaju da će ledeni brijeg ostati podalje od otoka.

Simon Wallace, kapetan broda "Pharos" koji pripada vladi South Georgije, rekao je da bi bio veoma sretan kada bi ih ledeni brijeg "potpuno promašio".