Uočila ga obalna straža
805

Nakon podvodne erupcije vulkana kod Japana se pojavio novi otok

D. B.
Japanski arhipelag je "kolekcija" više od 6.800 otoka, a jedan novi se pojavio prije nekoliko dana.

Radi se o masi tla u obliku slova C promjera 1 kilometar, koji je uočila Japanska obalna straža. Otok je otkriven u nedjelju nakon podvodne erupcije vulkana udaljenog 50 kilometara južno od Iwo Jime, dijela otoka Ogasawara u Pacifiku. Erupcija vulkana je započela u petak.

Obalna straža je saopćila da je bilo eksplozivne vulkanske aktivnosti i pare i gasova koji su se podizali s površine okeana na visinu do 15 kilometara. Potom je uočena i velika plutajuća vulkanska stijena tokom inspekcije iz zraka.

Novi otok je zapravo vrh masivnog podvodnog vulkana Fututoku-Okanoba. Kada ovakav podvodni vulkan eruptira, lava može stvoriti novi materijal koji se podiže na nivo mora i formira vulkanske otoke. Ovo nije rijetka pojava, posebno u okolini japana. Novi otoci su se formirali na ovaj način u Japanu 1904., 1914., i 1986. godine.

Erupcija koja se dogodila 2013. godine formirala je novi otok koji je s obližnjom Nishinoshimom formirao masu sličnu Snoopyju.

Ovaj najnoviji otok bi mogao postojati samo privreeno, ali i ostati trajno ukoliko se nastavi erupcija vulkana.

Otok Surtsey na Islandu je još jedan primjer formiranog vulkasnkog otoka. Godine 1963. je dostigao nivo mora te je nastavio rasti zahvaljujući erupcijama do 1967. godine. Surtsey je označen kao prirodni rezervat, a naučnicima je dozvoljeno da ga posjećuju.

Novoformirani vulkanski otoci su posebno važni jer neki naučnici vjeruju su oni "kolijevka života" još iz vremena kad je Zemlja bila u potpunosti pokrivena vodom.