Mnogi od tih egzotičnih svjetova pripadaju klasi poznatoj kao "vrući Jupiter." To su gasni giganti poput Jupitera, ali i mnogo toplije planete. U početku su "vrući Jupiteri“ smatrani nebitnim, jer nemaju ništa kao planete u našem Sunčevom sistemu.
"Mislili smo da je naš Sunčev sistem 'normalan', međutim nije", rekao je astronom Greg Laughlin s Univerziteta u Kaliforniji i jedan od autora nove studije iz NASA-inog svemirskog teleskopa koji istražuje vruću Jupiter formaciju.
"Vrući Jupiteri" su još uvijek obavijeni misterijom. Kako vam se čine ove masivne kugle i kako su završile tako blizu svoje zvijezda?
Teleskop Spitzer je pronašao nove tragove posmatranjem vrućeg Jupitera poznatog kao "HD 80606b", a koji se nalazi 190 svjetlosnih godina od Zemlje. Ova planeta je neobična po tome što ima divlju ekscentričnu orbitu gotovo kao da je kometa, njiše se vrlo blizu svoje zvijezde, a zatim se vraća nazad do mnogo veće udaljenosti iznova svakih 111 dana.
Jedna strana planete je dramatično toplija od druge. U stvari, kada je planeta najbliža svojoj zvijezdi, ta strana se brzo zagrijava na više od 2.000 stepeni Celzijusa.