Istražuje se uzrok
2

NASA izgubila pa uspostavila kontakt s letjelicom Voyager 1

D. B.
Svemirska letjelica Voyager 1, koja se nalazi u međuzvjezdanom prostoru, onesposobila je jedan od svojih radio predajnika, što je uzrokovalo privremeni gubitak komunikacije. Američka svemirska agencija NASA pokušava ustanoviti šta je uzrok problema.

Voyager 1 je lansiran 1977. godine, a tokom svog leta je proputovao gotovo 25 milijardi kilometara od Zemlje. To je najudaljeniji objekt u svemiru koji je napravio čovjek. Potrebna su 23 sata da komanda poslana sa Zemlje stigne do Voyagera 1 te još 23 sata da povratni odgovor.

Tim misije je 16. oktobra poslao komandu letjelici da uključi jedan od svojih grijača, a iako je Voyager 1 imao dovoljno energije da to obavi, komanda je ipak aktivirala sistem zaštite od kvara. Inženjeri su postali svjesni problema kada NASA-ina Deep Space Communications Network mreža nije uspjela detektovati signal letjelice 18. oktobra.

Generalno, Voyager 1 komunicira sa Zemljom koristeći radio predajnik X-opsega nazvan po frekvenciji koju koristi. Dok je analizirao podatke, tim je predložio da ga Voyager 1 ugasi zbog sistema zaštite od kvara koji autonomno reaguje na probleme. Npr., ako letjelica premaši svoju rezervu energije, sistem zaštite od kvara će uštedjeti energiju tako što će isključiti sisteme koji nisu vitalni.

Nakon što je primio komandu, ovaj sistem je smanjio brzinu kojom je predajnik slao podatke. Ovaj mod troši manje energije od letjelice, no signal X-opsega se mijenja. Inženjeri su pronašli signal kasnije tog dana te se Voyager 1 činio stabilnim.

Međutim, 19. oktobra je došlo do potpunog prekida komunikacije. Tim je pretpostavio da je Voyager 1 imao još dva sistema zaštite od kvara, koji su isključili predajnik X-opsega i prešli na drugi predajnik koji radi u S-opsegu. Iako koristi manje energije, Voyager 1 ga nije upotrijebio za komunikaciju sa Zemljom još od 1981. godine. Ovaj predajnik koristi drugačiju frekvenciju od predajnika X-opsega, a njegov signal je mnogo slabiji.

Stoga inženjeri nisu bili sigurni da li signal može biti otkriven na Zemlji zbog udaljenosti letjelice.

Ne rizikujući s uključenjem X-opsega dok se ne utvrdi uzrok problema, tim je poslao komandu 22. oktobra kako bi potvrdio da je predajnik S-opsega operativan. Potom je 24. oktobra Deep Space Communications Network primio ekstremno slab signal s ruba Sunčevog sistema, što je bila potvrda da je Voyager 1 uspješno prebačen na pomoćni predajnik.

Tim zadužen za misiju sada radi na prikupljanju informacija kako bi ustanovio šta se dogodilo te vratio Voyager 1 u normalan rad. S obzirom na ogromnu udaljenost i kompleksnost letjelice, kao i njenu starost, proces bi mogao trajati od nekoliko dana do nekoliko sedmica, a možda i duže.