Naučnici tvrde da su svijetom nekada vladale gigantske ptice zvane pelagorniditi
Desetljećima su ovi fosili čuvani u muzeju na kalifornijskom Univerzitetu u Berkeleyu, sve dok jedan student nakon diplomiranja 2015. godine nije počeo da ih istražuje. Riječ je o Peteru Kloessu koji danas stoji iza istraživanja objavljenog u časopisu Scientific Reports.
Kloess je prahistorijske ptice identificirao kao pelagornitide, skupinu grabežljivaca koji su lutali južnim okeanima Zemlje najmanje 60 miliona godina. Ove ptice su poznate po svojim koščatim i oštrim zubima i dugim kljunovima koji su im pomagali da love morske životinje.
Ove ptice su bile ogromne, sa rasponima krila do šest metara, dok su fosili onih koje su pronađene na Antarktiku možda pripadali najvećim pticama ove vrste. Pelagornitidi su bili duplo veći od današnjeg albatrosa.
Kloess i drugi istraživači utvrdili su da stopala pronađenih pelagornitida stara oko 50 miliona godina, a čeljusna kost oko 40 miliona godina, što je dokaz da su se ove ptice pojavile u doba kenozoika nakon što je ateroid udario Zemlju i ubio gotovo sve dinosaure.
"Naše otkriće pokazuje da su ptice relativno brzo evoluirale do gigantske veličine nakon izumiranja dinosaura i milionima godina su vladale okeanima", rekao je Kloess.
Poput albatrosa, pelagornitidi su putovali širom svijeta i mogli su letjeti sedmicama iznad mora. U to vrijeme okeanima još nisu dominirali kitovi i tuljani.