Izuzetno dobro očuvana
27

Nevjerovatno otkriće iz Sibira: Pronađeni ostaci 50.000 godina stare bebe mamuta

Piše: F. H.
Pronađena beba mamut (Foto: Reuters)
(Foto: Reuters)
Ruski naučnici otkrili su ostatke 50.000 godina stare bebe mamuta pronađene u otopljenom permafrostu u udaljenoj regiji Yakutia u Sibiru tokom ljeta.

Kažu da je "Yana", koja je dobila ime po riječnom slivu u kojem je otkrivena, najočuvanije truplo mamuta na svijetu. Teška više od 100 kg, visoka 120 cm i duga 200 cm, procjenjuje se da je Yana imala samo godinu dana kad je umrla.

Prije toga u svijetu je bilo samo šest sličnih otkrića: pet u Rusiji i jedno u Kanadi.

Yanu su u krateru Batagaika, najvećem krateru od permafrosta (tla koje je trajno zamrznuto) na svijetu, pronašli ljudi koji žive u blizini. Stanovnici su "bili na pravom mjestu u pravo vrijeme", rekao je voditelj Laboratorija muzeja mamuta Lazarev.

"Vidjeli su da se mamut gotovo potpuno otopio i odlučili su napraviti improvizirana nosila kako bi podigli mamuta na površinu. U pravilu, dio koji se prvi otopi, osobito deblo, često jedu moderni grabežljivci ili ptice, iako su prednji udovi već pojedeni, glava je izvanredno dobro očuvana", rekao je Maxim Cherpasov.

Istraživač u muzeju Gavril Novgorodov rekao je Reutersu da je mamut "vjerovatno ostao zarobljen" u močvari i "tako je sačuvan nekoliko desetina hiljada godina".

Yana se proučava na Sjeveroistočnom saveznom univerzitetu u glavnom gradu regije Yakutsku. Naučnici sada provode testove kako bi potvrdili kada je uginuo.

To nije jedino prahistorijsko otkriće koje je posljednjih godina pronađeno u ogromnom permafrostu Rusije, jer se davno smrznuto tlo počinje topiti zbog klimatskih promjena.

Samo prošlog mjeseca, naučnici u istoj regiji pokazali su ostatke djelomičnog, mumificiranog tijela sabljozube mačke, za koju se smatra da je stara nešto manje od 32.000 godina. Ranije ove godine otkriveni su i ostaci 44.000 godina starog vuka.