Nevjerovatno otkriće iz Sibira: Pronađeni ostaci 50.000 godina stare bebe mamuta
Ruski naučnici otkrili su ostatke 50.000 godina stare bebe mamuta pronađene u otopljenom permafrostu u udaljenoj regiji Yakutia u Sibiru tokom ljeta.
Ruski naučnici otkrili su ostatke 50.000 godina stare bebe mamuta pronađene u otopljenom permafrostu u udaljenoj regiji Yakutia u Sibiru tokom ljeta.
Ruski naučnici su tokom ljeta i odmrzavanja permafrosta u udaljenoj regiji Jakutija na Sibiru pronašli ostatke mladunčeta mamuta, koji su stari 50.000 godina.
Amaterski lovac na fosile Eddie Templeton je pronašao savršeno očuvanu kljovu mamuta. Ovo je navodno prvi fosil kljove mamuta otkriven u državi Mississippi, a procjenjuje se da je star oko 11.000 godina.
Biotehnološka kompanija Colossal namjerava oživjeti vunene mamute već 2027. godine. Izložili su proces u deset koraka kako planiraju ovo izvesti.
Ruska agencija FSB je saopćila da je od krijumčara zaplijenila više od jedne i po tone kljova mamuta u istočnoj regiji Habarovsk.
Karakteristične osobine vunastih mamuta, uključujući manje uši, velike masne naslage i pahuljastu dlaku, postale su izraženije posljednjih 700.000 godina kako su se prilagođavali oštroj klimi sibirskih stepa, pokazuje studija.
Rudari u zlatnim poljima Klondikea na krajnjem sjeveru Kanade došli su do rijetkog otkrića, kada su iskopavajući zlato, pronašli skoro savršeno očuvane mumificirane ostatke mladunčeta vunastog mamuta.
Najstarija DNK na svijetu sekvencirana je iz zuba mamuta koji je lutao sibirskom stepom prije više od milion godina.
Na lokalitetu u Rusiji na kojem su i ranije pronađene slične konstrukcije, pronađena je do sada najveća, napravljena od kostiju 60 životinja.
Izumiranje vunastih mamuta koji su naseljavali prostor Sibira, prema svemu sudeći, uzrokovano je razvojem genetskih poremećaja, pokazuju nova istraživanja ovih vrsta.