Naučnici kažu da je Yana, kako je mladunče nazvano po slivu gdje je pronađeno, najbolje sačuvani leš mamuta u cijelom svijetu. Teško je nešto više od 100 kilograma, dugo 200 i visoko 120 centimetara. Procjenjuje se da je uginulo kada je bilo staro samo jednu godinu.
Prije ovog je zabilježeno šest sličnih otkrića u svijetu, pet u Rusiji i jedno u Kanadi.
Mladunče je pronađeno u krateru Batagaika, najvećem svjetskom krateru permafrosta, a za ovo otkriće zaslužni su ljudi koji žive u blizini. Oni su se našli na pravom mjestu u pravo vrijeme.
"Vidjeli su da se mamut gotovo u potpunosti odmrznuo te su odlučili napraviti improvizirana nosila kako bi ga podigli na površinu. Prema pravilu, dio koji se prvi odmrzne, posebno surla, pojedu moderni predatori ili ptice. Međutim, iako su prednji udovi već pojedeni, glava je izuzetno dobro očuvana", izjavio je Maksim Čerpasov iz Laboratorija Muzeja mamuta Lazarev.
Istraživač Favril Novgorodov je kazao da je mamut vjerovatno ostao "zarobljen" u močvari te da je na taj način očuvan desetinama hiljada godina. Sada se Yana proučava te se provode testovi kako bi se potvrdilo vrijeme uginuća.
Ovo nije jedino prahistorijsko otkriće u ogromnom ruskom permafrostu posljednjih godina, jer se smrznuto tlo počinje otapati zbog klimatskih promjena.
Prošlog mjeseca su naučnici u istoj regiji pokazali ostatke mumificiranog tijela sabljozube mačke, koje je staro nešto manje od 32.000 godina.
Ranije ove godine su otkriveni ostaci vuka stari 44.000 godina.