U netaknutom stanju
174

U Mississippiju pronađena kljova mamuta stara oko 11.000 godina

D. B.
Amaterski lovac na fosile Eddie Templeton je pronašao savršeno očuvanu kljovu mamuta. Ovo je navodno prvi fosil kljove mamuta otkriven u državi Mississippi, a procjenjuje se da je star oko 11.000 godina.

Templeton je kljovu otkrio napola zakopanu u blatnjavom koritu rijeke u ruralnom okrugu Madison, a nedugo nakon toga su je pažljivo iskopali eksperti. Kljova je duga dva metra i teška 270 kilograma.

"Eddie i tim su cijeli dan rukama otkopavali kljovu, koja je netaknuta. Radi se o izuzetno rijetkom pronalasku za Mississippi", saopćilo je lokalno ministarstvo okoliša.

Analizom je utvrđeno da je kljova pripadala kolumbijskom mamutu (Mammuthus columbi), ogromnom stvorenju koje je lutalo Sjevernom Amerikom tokom ledenog doba.

Kolumbijski mamuti su bili izbirljivi u ishrani, živjeli su na otvorenim travnjacima, koji su bili rijetki u Mississippiju pa se stoga u ovoj državi njihovi fosili rijetko nalaze.

Naučnici tvrde da su kolumbijski mamuti prešli u Sjevernu Ameriku s Beringovog kopnenog mosta prije otprilike 1,5 miliona godina te da su naseljavali kontinent do prije oko 11.700 godina. Ove životinje su mogle narasti oko 4,6 metara u visinu i biti teške 10 tona.

Nekada široko rasprostranjeni tokom ledenog doba, mamuti su se suočavali sa smanjenjem staništa usljed topljenja glečera. Lov je također dodatno dao doprinos njihovom izumiranju.

Kolumbijski mamut je nestao u periodu prije 13.000 i 11.000 godina, no vunasti mamut je živio još 6.000 godina. Posljednji vunasti mamuti živjeli su na Wrangelu, ruskom otoku kod Aljaske do prije otprilike 3.700 godina.

Fosil pronađen u Mississippiju je zaštićen premazom od gipsa tokom iskopavanja, a u narednim danima će biti očišćen i sačuvan.

Muzej će moći bolje procijeniti vrijeme uginuća mamuta nakon što prebroji prstenove na kljovi, a potom se u martu naredne godine očekuje na izložbi.