Nove fotografije zvijezde Betelgez izazivaju maštu: Šta bi se desilo kada bi eksplodirala?
Zvijezda Betelgez ne samo da gubi svoj sjaj, o čemu se već i ranije govorilo, već se čini da sada mijenja i svoj oblik.
Fotografije koje su u decembru i januaru zabilježili astronomi, snimljene su velikim teleskopom Evropskog opservatorija, javlja CNN. Kako pojašnjavaju istraživači koji su posmatrali Betelgez, trenutno je zvijezda na 36 posto svoje normalne svjetlosti.
Evropski južni opservatorij ili ESO ustvari je jedno od rijetkih postrojenja koje može snimiti površinu Betelgeza, pojasnio je Miguel Montarges, astronom koji je vodio posmatrački tim pri Univerzitetu Leuven u Belgiji.
"To je jedini način na koji možemo razumjeti šta se dešava sa zvijezdom. Jedna od najsjajnijih zvijezda Betelgez od decembra gubi svoju svjetlost. Pitanje je vremena kada će zvijezda otići u supernovu ili eksplodirati s obzirom da se vremenom sve više smanjuje", kaže Montarges.
Podsjećanja radi, supernova znači katastrofičnu eksploziju zvijezde pri kojoj se oslobađa dovoljno energije da supernova svojim sjajem zasjeni ostatak galaksije. Supernova se dešava kada gigantska zvijezda potroši svoje nuklearno gorivo te kolapsira. Astronomi upozoravaju da bi se to moglo desiti vrlo brzo sa zvijezdom Betelgez.
Edward Guinan, profesor na odsjeku astronomije i astrofizike Univerziteta Villanova, rekao je da njegov univerzitetski tim prati zvijezdu od 1981. godine. On je još od djetinjstva vezan za ovu zvijezdu.
Kako kaže, iako je Betelgez doživljavala svoje promjene kroz godine, one su sada najizraženije. Međutim, jednako kao i ostali astronomi, i Guinan procjenjuje da bi zvijezda mogla eksplodirati bilo kada u narednih nekoliko sedmica ili narednih 100.000 godina.
Čemu ovakva neizvjeznost? Naime, kako pojašnjava Guinan, postoiji nekoliko faktora o Betelgez zvijezdi koji su i dalje nepoznati astronomima. Prije svega, zvijezda je, relativno gledano, još uvijek tako svijetla da je njeno promatranje i proučavanje pomoću teleskopa izuzetno otežano.
Ono što je poznato jeste kako se procjenjuje da je Betelgez stara nekoliko miliona godina te da je udaljena od Zemlje otprilike 700 svjetlosnih godina. Njeno ime "gigantska" nije šala s obzirom da je, prema procjenama NASA-e, zvijezda promjera negdje između promjera Marsove i Jupiterove orbite. Procjenjuje se da je otprilike 11 do 12 puta veća od mase našeg Sunca. Međutim, ove procjene nisu definitivne.
Faktori poput mase, svjetlosti i udaljenosti mogu nam reći koliko je zvijezda evolucijski daleko, kaže Guinan.
Astronomi su očekivali nove promjene na Betelgez zvijezdi u decembru jer zvijezda doživljava period zatamnjenja, te kasnije osvjetljavanja, svakih 425 dana. Međutim, umjesto da poraste njena svjetlost, ovog decembra zvijezda je postala za dva i po puta tamnija.
Ukoliko se zaista desi supernova, s obzirom na udaljenost, posmatrali bismo eksploziju koja se desila prije oko 700 godina. Ona bi izgledala poput punog mjeseca na našem nebu i tako bi se zadržala nekoliko sedmica prije nego prestane. Supernova bi bila vidljiva golim okom najmanje šest mjeseci.