Astronomi potvrdili postojanje egzoplanete koja orbitira oko zvijezde najbliže našem Suncu
Astronomi su potvrdili postojanje Proxime b, egzoplanete nešto veće od Zemlje koja orbitira oko zvijezde najbliže našem Suncu.
Astronomi su potvrdili postojanje Proxime b, egzoplanete nešto veće od Zemlje koja orbitira oko zvijezde najbliže našem Suncu.
Astronomi su zabilježili najveću eksploziju do sada, koja je deset puta snažnija od normalne supernove i 500 puta svjetlija, a vjerovatno je nastala spajanjem dvije masivne zvijezde.
Kompanije Fortenova grupe Konzum, Sarajevski kiseljak, Ledo, Zvijezda i PikaKartica, kojima se u donaciji pridružio i Mercator, donirat će ukupno 30.000 KM u svrhu nabavke testova za dokazivanje zaraze korona virusom stanovnika Bosne i Hercegovine.
Astronomi su upozorili da crvena gigantska zvijezda Betelgez, poznata kao rame sazviježđa Orion, više nije tako sjajna kao ranije. Neobično ponašanje zvijezde prikazano je kroz nove fotografije.
Nakon dvije decenije promatranja, astrofizičari uspjeli su uočiti dvije zvijezde koje se vrte nevjerovatnim brzinama i time narušavaju, odnosno primjetno krive prostor i vrijeme.
U 2016. godini astronomi su pronašli potencijalnu planetu za stanovanje nazvanu Proxima b oko zvijezde Proxima Centauri koja je udaljena samo 4,2 svjetlosne godine od Zemlje. Sada su naučnici naišli na drugi signal za koji vjeruju da pripada Superzemlji koja orbitira oko iste najbliže zvijezde.
Jedna od sjajnijih zvijezda našeg neba u posljednje vrijeme ponaša se vrlo čudno. Zvijezda Betelgeuse odjednom je postala mračnija. To može biti znak, kažu astronomi, da će zvijezda uskoro eksplodirati. Druga je mogućnost da je ovaj crveni superdiv samo u određenoj prolaznoj fazi.
Crne rupe su jedne od najzanimljivijih pojava u svemiru, a najnovije istraživanje koje je objavljeno u naučnom časopisu "The Astrophysical Journal" bacaju neko novo svjetlo na njih.
Astronomi širom svijeta utrkuju se koji će prije usmjeriti svoje teleskope prema najčudnijoj zvijezdi koja je ikada uočena, a koje opet misteriozno tamni.
Zvijezda KIC 8462852, jedna od najčudnijih u našoj galaksiji, postala je još zanimljivija nakon što su primijećene nove promjene u njenom sjaju.