Duže prisutan problem
2

Problem curenja kisika iz ISS-a krije se u ruskom modulu

D. B.
Astronauti koji se nalaze na Međunarodnoj svemirskoj stanici otkrili su odakle curi kisik.

Posada ISS-a već nekoliko sedmica pokušava otkriti odakle curi kisik, a tokom noči je dobila očitanje koje je ukazivalo na povećano curenje kisika zbog čega su astronauti probuđeni te su počeli s radom.

Oni su uspješno otkrili izvor malog curenja zraka koji se uvećao. Zamjenik upravitelja ISS-a Kenny Todd je rekao da je curenje kisika otkriveno prije više od godinu dana, ali se povećalo u proteklih nekoliko mjeseci. Analiza timova na Zemlji je pokazala da curenje potiče iz glavnog prostora za rad koji se nalazi u ruskom ISS modulu pod nazivom Zvezda.

Modul sadrži opremu za održavanje života u ISS-u, kao i prostor za život za dva člana posade. Bit će potrebne dalje analize kako bi se preciznije ustanovilo odakle curi kisik.

NASA je istakla da opasnosti po posadu nema, barem ne u trenutnoj situaciji koja se odnosi na količinu kisika koji curi, ali će biti manjih promjena rasporeda rada.

NASA-in astronaut i komandant ISS-a Chris Cassidi i ruski kosmonauti Anatoly Ivanishin i Ivan Vagner su dobili instrukcije da uđu u ruski model kako bi skupili podatke na različitim lokacijama.

Ovo je treći put u nešto više od mjesec dana da su se astronauti morali izolirati u ruskom modulu kako bi prokušali pronaći izvor curenja kisika.

Tokom noći su analizirani podaci mjerenja pritiska, a nakon što je taj proces završen, pregrade između američkog i ruskog segmenta stanice su ponovo otvoreni te su nastavljene uobičajene aktivnosti.

Podsjetimo, u augustu 2018. godine astronauti su otkrili rupu promjera 2 mm u dijelu ruske letjelice Soyuz koja je bila spojena na ISS. Rupa je napravljena bušilicom, a uočeni su i tragovi korištenja bušilice.