Veliki planovi
6

Prva svjetska nuklearna fuzijska elektrana najavljena u SAD-u

Piše: D. Be.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Ako sve ide po planu, Virginia će biti mjesto prve nuklearne fuzijske elektrane na svijetu, koja će moći iskoristiti ovu futurističku čistu energiju i proizvesti električnu energiju iz nje do ranih 2030-ih godina, najavljeno je iz startup Commonwealth Fusion Systems (CFS).

CFS, jedna od najvećih kompanija za nuklearnu fuziju, uložit će više milijardi dolara u izgradnju postrojenja u blizini Richmonda. Kada u ukoliko proradi, elektrana će se moći uključiti u mrežu i proizvoditi 400 megavata, dovoljno za napajanje oko 150.000 domova.

"Ovo će biti prvi put da će snaga fuzije biti dostupna u svijetu na nivou mreže“, rekao je rekao je izvršni direktor Bob Mumgaard.

Guverner Virginije Glen Jangkin pozdravio je tu objavu, nazvavši je "historijskim trenutkom za Virginiju i svijet u cijelini".

Postrojenje bi predstavljalo novu fazu u potrazi za komercijalizacijom nuklearne fuzije. Ali malo je vjerovatno da će put do toga biti gladak, ne samo zato što tehnologija još nije dokazana održivom.

Svijet uveliko traga za čistim, bogatim izvorom energije koji može zamijeniti fosilna goriva kao uvijek dostupnu snagu osnovnog opterećenja: nuklearna fuzija obećava da će biti upravo to.

To uključuje spajanje atoma kako bi se stvorio snažan nalet energije, postignut korištenjem najzastupljenijeg elementa u svemiru - vodika. Najpopularnija tehnologija koristi mašinu u obliku krofne koja se zove tokamak.

Fuzija je skoro neograničena, ne proizvodi zagađenje koje zagrijava planete i za razliku od fisije, nuklearne tehnologije koju svijet trenutno koristi, ne ostavlja naslijeđe dugotrajnog nuklearnog otpada.

Startup je pregledao više od 100 lokacija širom svijeta za elektranu prije nego što je izabrao James River Industrial Center u Virginiji.

Lokacija je odabrana zbog rastuće ekonomije, kvalifikovane radne snage, fokusa na čistu energiju i mogućnosti da se poveže na mrežu nakon penzionisanja elektrane na ugalj, rekao je CFS.

"Početkom 2030-ih, sve će oči biti uprte u regiju Richmond... kao mjesto rođenja komercijalne fuzijske energije", rekao je Mumgaard.

Virginia je također najveće svjetsko tržište podatkovnih centara, sektor koji zahtijeva ogromne i rastuće količine energije. Očekuje se da će se potrošnja električne energije u podatkovnim centrima u SAD-u utrostručiti do 2030. godine, što je ekvivalentno količini potrebnoj za napajanje oko 40 miliona američkih domova, prema analizi Boston Consulting Group.

Ali prelazak iz istraživačkih projekata u laboratorijama širom svijeta u komercijalnu upotrebu pokazalo se užasno teškim. Uobičajena šala u industriji je da je fuzija već decenijama udaljena samo nekoliko decenija.

To je nešto što CFS priznaje.

"U fuziji se ništa ne događa preko noći“, rekao je Mumgaard. Ali startup, koji je izdvojen iz MIT-a 2018. i koji je do sada prikupio više od 2 milijarde dolara, kaže da se kreće brzim tempom.

To je "duboko u" izgradnju tokamaka koji može demonstrirati neto energiju fuzije: što znači reakciju koja proizvodi više energije nego što troši. Nada se da će proizvesti svoju prvu plazmu – pregrijani oblak nabijenog plina u kojem se događaju fuzijske reakcije – 2026. i postići neto energiju fuzije ubrzo nakon toga, piše CNN.