TASS je naveo da je astronautkinja doživjela emotivni slom na ISS-u te da je oštetila rusku letjelicu Soyuz 2018. godine, zbog čega je došlo do curenja kisika. To je navodno učinila kako bi se ranije vratila na Zemlju.
NASA je ubrzo odgovorila saopćenjem u kojem je podržala astronautkinju.
"NASA-ini astronauti, uključujući i Serenu Aunon-Chancellor, izuzetno su poštovani i služe svojoj zemlji te daju nemjerljiv doprinos agenciji. Stojimo iza Serene i njenog profesionalnog rada. Ne vjerujemo da ima kredibiliteta u optužbama", poruka je iz američke svemirske agencije.
Potom se oglasio i NASA-in administrator Bill Nelson.
"Slažem se u potpunosti sa sa saopćenjem i u potpunosti podržavam Serenu. Uvijek ću stati iza naših astronauta", naveo je on na Twitteru.
Međutim, moguće je da u ovoj priči ima "nečega" jer je u saopćenju navedeno da "agencija neće govoriti o medicinskim informacijama članova posade kako bi zaštitila njihovu privatnost".
To bi moglo značiti da je astronautkinja zaista doživjela emotivni slom o čemu NASA ne želi govoriti, ali se postavlja pitanje da li je odgovorna za štetu na ISS-u.
Glasine o tome da su američki astronauti odgovorni za rupu u letjelici Soyuz kruže već drugo, no NASA ih je odbacivala.
Agencija je obaviještena kada je došlo do curenja te je detektovala pad pritiska u svemirskoj stanici. Potom je navodno ustanovila precizne lokacije američkih astonauta u vrijeme otkrivanja curenja te nijedan od njih nije bio blizu ruskog segmenta gdje je spojen Soyuz. Ruski zvaničnici nisu bili zadovoljni objašnjenjem.