Rusija poslala letjelicu Soyuz po astronaute na Međunarodnu svemirsku stanicu
Letjelica Soyuz MS-23 je lansirana iz ruskog kosmodroma Baikonur u Kazahstanu rano jutros po lokalnom vremenu. Ona će provesti dva dana u orbiti te manevrisati do Međunarodne svemirske stanice, nakon čega će se u subotu spojiti s modulom Poisk. Ova letjelica će poslužiti kao zamjena za kapsulu koja je ostala bez rashladne tečnosti u decembru, zbog čega je dva ruska kosmonauta i američki astronaut ne mogu koristiti za povratak kući.
Tako će Soyuz MS-23 poslužiti kosmonautima Sergeju Prokopjevu i Dmitriju Petelinu te NASA-inom astronautu Franku Rubiju da napuste ISS nakon što su doputovali kapsulom Soyuz MS-22 u septembru.
Što se tiče kapsule spojene na ISS, Roscosmos tvrdi da je ostala bez rashladne tečnosti usljed udara mikrometeorida. Isti problem je 11. februara zadesio i ruski svemirski teretni brod Progress.
Tri dana kasnije je Roscosmos saopćio da će odgoditi lansiranje letjelice Soyuz MS-23 do marta kako bi se istražio slučaj curenja rashladne tečnosti iz Progressa. I u ovom slučaju je navedeno da su uzrok curenja "vanjski utjecaji".
Prvobitno su letjelicu MS-23 trebali koristiti Roscosmosovi kosmonauti Oleg Kononenko i Nikolaj Čub te NASA-ina astronautkinja Loral O'Hara za putovanje na ISS 16. marta, no umjesto toga su Prokopjev, Petelin i Rubio produžili misiju zbog incidenta s kapsulom. Oni bi se mogli vratiti na Zemlju u septembru, što znači da bi im misija bila produžena sa šest na 12 mjeseci. NASA-in menadžer programa za ISS, Joel Montalbano, tvrdi da je posada u dobrom stanju te da nema razloga za požurivanjem njihovog povratka.
Recimo i da će NASA i SpaceX u ponedjeljak lansirati misiju Crew-6 u sklopu koje će NASA-ini astronauti Stephen Bowen i Waren Hoburg te astronaut iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Sultan Alneyadi i ruski kosmonaut Andre Fodayev otputovati na ISS.
Nedugo nakon njihovog dolaska na ISS, očekuje se povratak posade NASA-ine misije Crew-5. Oni su u SpaceX-ovoj kapsuli Crew Dragon proveli pet mjeseci.