Luna-25 se utrkuje s indijskim landerom Chandrayaan-3 s ciljem da obavi historijsko prvo slijetanje na južni pol Mjeseca, gdje se prema mišljenju naučnika nalazi velika količina zaleđene vode.
Rusija je u petak 10. augusta lansirala raketu Soyuz 2.1, koja je u svemir ponijela svemirsku letjelicu Luna-25. Lansiranje je obavljeno iz kosmodroma Vostočni.
Riječ je o prvoj sondi domaće proizvodnje koja je poslana na Mjesec u historiji moderne Rusije te prvoj ruskoj lunarnoj sondi u periodu od gotovo 50 godina. Luna-24 je poletjela 1976. godine te na Zemlju dopremila mali uzorak lunarnog regolita, odnosno tla.
Luna-25 je zabilježila svoje prve fotografije iz svemira u nedjelju 13. augusta te ih je poslala kontroli misije na Zemlji, a objavio ih je Ruski institut za istraživanje svemira Ruske akademije nauka (IKI RAS). Fotografije prikazuju letjelicu Luna-25 sa Zemljom i Mjesecom u pozadini. Ruska zastava i oznaka Luna-25 također su vidljivi.
"Ove fotogafije prikazuju elemente dizajna letjelice koja je zauvijek napustila Zemlju, a u pozadini je Mjesec do kojeg uskoro stiže", saopćila je ruska svemirska agencija Roscosmos.
Fotografije su načinjene na udaljenosti od oko 310.000 kilometara od Zemlje. U prosjeku je Mjesec od naše planete udaljen 384.400 kilometara, što znači da se Luna-25 bližila kraju svog putovanja.
"Svi sistemi letjelice rade sasvim normalno, komunikacija sa stanicom je stabilna, a balans energije je pozitivan", saopćio je IKI RAS.
Letjelica je trebala stići do Mjeseca 15. augusta te započeti svoju sedmodnevnu orbitu, dok se slijetanje na lunarni južni pol očekuje oko 22. augusta.
Ako sve prođe prema planu, lunarni lander će raditi na površini mjeseca jednu godinu, a u tom periodu će analizirati lunarno tlo, tražiti zaleđenu vodu i istraživati Mjesečevu nevjerovatno tanku afmosferu. To će činiti uz pomoć osam instrumenata uključujući laserski maseni spektrometar.
U međuvremenu, indijski lunarni lander Chandrayaan-3 ušao je u lunarnu orbitu 7. agusuta, no u orbiti Mjeseca će provesti duži period, što znači da će Luna-25 vjerovatno prije njega sletjeti na lunarni južni pol. Slijetanje indijskog landera očekuje se 23. augusta.
Pažnja vodećih svjetskih svemirskih agencija usmjerena je na lunarni južni pol jer naučnici vjeruju da sadrži zaleđenu vodu ispod lunarnog tla i unutar kratera koji su uvijek u sjeni bez sunčeve svjetlosti zbog svog ugla u odnosu na Sunce.
Rusija je bila prva zemlja koja je poslala sondu na Mjesec. Bila je to misija Luna-2 iz 1959. godine i stigla je do Mjeseca, dok je Luna-9 postala prva koja je obavila meko slijetanje na lunarnu površinu 1966. godine.
Prvo slijetanje posade je obavljeno u misiji Apollo 11 američke svemirske agencije NASA-e 1969. godine, no Rusija sada želi biti prva koja je uspješno obavila meko slijetanje na lunarni južni pol prije NASA-ine misije Artemis III planirane najranije za 2025. godinu. U ovoj misiji će na lunarni južni pol biti poslana posada.