Ruski muzičar stoji iza najfascinantnijih fotografija iz svemira koje NASA objavljuje
On nije dizajner niti stručnjak u tom području, ali voli kreirati 3D sadržaj koji pokazuje ljudima znatno više od obične fotografije nastale u svemiru.
Letjelica Juno je od jula u orbiti oko Jupitera gdje proučava plinsku atmosferu i magnetosferu, a usput je snimila odlične fotografije planete. Fotografija koju je NASA objavila snimljena je na udaljenosti od oko 285.100 milja.
Otakako je Juno stigao na Jupiter, Tkachenko pravi odlične fotografije zadivljujućeg plinskog diva.
"Astronomija me počela interesovati još dok sam imao pet ili šest godina, a možda i ranije. Kada sam vidio dvije velike komete Hyakutake i Hale-Bopp, bio sam toliko impresioniran da sam odlučio saznati više o svemiru", kazao je muzičar.
Fotografije je počeo obrađivati kada je NASA-ina letjelica New Horizons poslala podatke o Plutonu i Charonu. Tkachenko je također zaslužan za fotografije Marsa koje je kreirao zahvaljujući letjelicai Cassini.
Tkachenko je u oktobru prošle godine na svom Twitteru objavio footgrafije koje prikazuju planete prije i poslije obrade. Kazao je da obrada uključuje korekciju boje i poboljšanje oštrine, a za to koristi različite alate i algoritme za obradu.
Feel the power of true processing!#Juno #Jupiter #NASA pic.twitter.com/hyjbb7cTFj
— Roman Tkachenko (@_RomanTkachenko) October 20, 2016