Sadržaj pojedinih vakcina protiv korone mogao bi povećati podložnost HIV-u
![Ilustracija: Shutterstock](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_201022088.jpg)
To je posebno problematično u subsaharskoj Africi, uključujući Južnoafričku Republiku, gdje HIV predstavlja veliki problem i ima karakteristike epidemije.
Najmanje četiri vakcine od trenutne serije vakcina protiv COVID-a 19 koje su u razvoju, mogle bi kandidatima za testiranje povećati podložnost zarazi HIV-om ukoliko bi s njim došli u kontakt, ističe tim naučnika koje predvodi Susan Buchbinder, profesorica Univerziteta u San Franciscu i šefica na Odjelu za javno zdravstvo San Francisca.
Jedna od ovih vakcina nalazi se na pragu treće faze kliničkih ispitivanja u Rusiji i Pakistanu, piše ScienceMag.
Buchbinder i njene kolege istakli su kako imaju iskustva iz prve ruke o nuspojavama ove vakcine na osnovu ranijih istraživanja o vakcinama protiv HIV-a.
"Zabrinuti smo da bi upotreba vektora Ad5 za imunizaciju protiv SARS-CoV-2 na sličan način mogla povećati rizik od infekcije HIV-1", napisali su naučnici.
Jedan od najčešćih vektora koji se koristi u medicinskim istraživanjima je genetski modifikovani adenovirus, grupa DNK virusa koji obično uzrokuju bolesti očiju i respiratornih organa. Nekoliko trenutnih serija vakcina protiv korone u svom razvoju koriste upravo adenovirus kao metodu isporuke genetskog koda proteina koronavirusa, s ciljem da se imunitet čovjeka osposobi za prepoznavanje i borbu protiv SARS-CoV-2.
Međutim, jedan specifični adenovirus, nazvan Ad5 prethodno je poništio vakcinu protiv HIV-a koju je Buchbinder razvijala sa svojim timom, zbog čega je Ad5 danas predmet istraživanja brojnih naučnika.
Treba istaći da još uvijek nije jasno kako i u kojoj mjeri Ad5 povećava osjetljvost na zarazu HIV-om.
Imunolog Anthony Fauci, američki vodeći stručnjak za zarazne bolesti, također je upozorio na upotrebu ovog adenovirusa u vakcinama još 2014. godine.
Uprkos tome, kompanije koje stoje iza ovih spornih vakcina tvrde da su svjesne problema i da su uzimale u obzir rizike tokom razvoja vakcina.
Na primjer, ImmunityBio koji trenutno testira svoju vakcinu u Kaliforniji, tvrdi da je genetski utišao vektor Ad5 u svojoj vakcini. Inače, nekoliko ispitivanja vakcina je već zaustavljeno zbog neželjenih dejstava.
Također, pojedini stručnjaci kao što je Yu Xuefeng, direktor kompanije CanSino koja razvija vakcinu protiv ebole, a koja također koristi Ad5 kao vektor, smatra da ne postoje indicije opasnost u slučaju te vakcine dodajući da je Ad5 vjerovatno rizičan samo kad se kombinuje sa HIV-om, odnosno kada se nalazi u vakcini protiv HIV-a.