Važno istraživanje
0

Tim inžinjera predviđa katastrofu ukoliko se ograničenja socijalne distance prerano smanje

E. Sk.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Trebali bismo vidjeti visoravan na kojoj će u sljedećoj sedmici u SAD-u i Italiji početi da se smanjuje broj novih slučajeva, predviđa MIT laboratorija za kompjutersku i umjetnu inteligenciju.

Ova dobra vijest, međutim, dolazi s opasnim upozorenjem, a to je da prerane opuštajuće mjere karantina mogu biti katastrofalne.

Inžinjeri koji stoje iza AI objašnjavaju rezultate kao vrlo slične situaciji koja se desila u Singapuru gdje su napori karantina i socijalnog distanciranja uspjeli gotovo u potpunosti poravnati krivulju prije nego što je nepromišljeni povratak poslu prouzrokovao masovni broj slučajeva zaraze koronavirusom.

MIT je obučio inžinjere da istraže javno dostupne podatke za uvid u širenje bolesti, uzimajući u obzir kako su različite vlade postupale s naredbama za socijalno distanciranje i karantin, kao i druge standardne parametre epidemiologije.

Kako bi osigurali da model može dati precizne rezultate, tim ga je obučavao na podacima od januara do početka marta, a zatim je uskladio predviđanja za april sa stvarnim statistikama. Stroj je uspio precizno predvidjeti krivulju u svim zemljama za koje ima podatke, piše TNW.

"Koristeći naš prošireni model neuronske mreže, fokusirali smo našu analizu na četiri lokaliteta, Wuhan, Italiju, Južnu Koreju i Sjedinjene Američke Države i upoređujemo ulogu koju mjere karantina i izolacije imaju u svakoj od tih zemalja u kontroli efektivnog broja reprodukcije virusa. Naši rezultati nedvosmisleno ukazuju na to da su zemlje u kojima su provedene brze vladine intervencije i stroge javnozdravstvene mjere karantina i izolacije bile uspješne u zaustavljanju širenja zaraze i sprečavanju eksponencijalne eksplozije", mišljenje je istraživačkog tima MIT-a.

Podaci nadalje ukazuju na to da bi Sjedinjene Američke Države, trenutno epicentar pandemije, trebale do kraja aprila zaustaviti infekciju. Međutim, izvještaj jasno pokazuje da ne bismo trebali tumačiti da je ovo pravo vrijeme za ublažavanje trenutnih mjera karantina i socijalnog distanciranja.

"Nadalje pokazujemo da će opuštanje ili preokretanje karantinskih mjera upravo sada dovesti do eksponencijalne eksplozije u broju zaraženih, čime se poništava uloga svih mjera koje se u SAD-u provode od sredine marta 2020. godine", stoji u objašnjenju.

Drugim riječima, socijalna distanca i karantinske mjere djeluju. Možda čak i bolje nego što bi mnogi stručnjaci pomislili, poručuju. Ali, ukoliko ih ljudi prerano napuste, nestali bi i morali bismo krenuti sve ispočetka, piše TNW.