Tri fragmenta
48

Vatikan u Grčku vratio dijelove Partenona stare više od 2.000 godina

F. H.
Foto: Muzej Akropolja
Foto: Muzej Akropolja
Vatikan je vratio Grčkoj tri fragmenta skulptura Partenona. Odluku o povratku 2.500 godina starih mramora objavio je prošle godine papa Franjo, koji je tu odluku opisao kao gestu prijateljstva. Jedan od fragmenata prikazuje glavu dječaka, drugi glavu konja, a treći glavu čovjeka s bradom.

Vraćeni fragmenti predstavljeni su na svečanosti u Muzeju Akropolja u Atini, izložbenom prostoru koji je namjenski izgrađen za smještaj partenonskih mramora.

Grčki dužnosnici su istakli kako je povrat fragmenata korak prema daljnjem povratku skulptura Partenona, prvenstveno misleći na mnogo veću zbirku koja se čuva u British Museumu i koju Grčka desetljećima pokušava vratiti

Foto: Muzej Akropolja
Foto: Muzej Akropolja

Dvije zemlje bile su u sukobu oko skulptura koje je iz hrama Lord Elgin, tadašnji britanski ambasador u Osmanskom Carstvu, koji ih je potom prodao britanskoj vladi.

Mramorje, također poznato kao Elginovi mramori, izloženi su u Britanskom muzeju gdje i ostaju. Njihov povratak u Grčku jedan je od najprofilnijih slučajeva restitucije u svijetu umjetnosti.

Grčka ministrica kulture, Lina Mendoni, opisala je odluku kao herojsku dodajući da "inicijative poput ovih pokazuju put koji možemo slijediti.... kako bi se obnovilo jedinstvo Partenona." U početnom pokušaju da izbjegne kontroverze, Vatikan je pazio da povrat naziva "donacijom" pravoslavnom nadbiskupu Atene i cijele Grčke, Ieronimu II., a ne prijenosom s države na državu.

Ponudu je odmah prihvatio Ieronim II koji je rekao da će fragmenti ići u Muzej Akropolja. Na ceremoniji u Atini opisao je gestu pape Franje kao "od historijskog značaja". Izrazio je i želju "da se i drugi ugledaju na to".

Foto: Muzej Akropolja
Foto: Muzej Akropolja

Britanski muzej je zakonom spriječen trajno vratiti umjetnine u Grčku, ali izvještaj iz prošle godine sugeriše da je postignut napredak u pronalaženju rješenja.

U januaru je britanski Daily Telegraph prenio da je sastavljen sporazum između predsjednika muzeja, bivšeg kancelara Georgea Osbornea, kako bi se omogućilo njihovo vraćanje kao dio dogovora o zamjeni.

Rastuća podrška javnog mnijenja u Britaniji također je pozdravljena kao optimističan znak u Grčkoj.

Obraćajući se na ceremoniji repatrijacije kao voditelj vatikanskog izaslanstva, biskup Brian Farrell rekao je da ta gesta "ima posebno značenje u sve jačem potvrđivanju prijateljstva i duhovne bliskosti između naših Crkava", piše CNN.