Kako bi izbacili plastičnu ambalažu iz upotrebe, firme koriste druge materijale koji mogu imati još gori utjecaj na prirodnu okolinu, na primjer staklene boce. One su puno teže od plastičnih i samim tim njihovo transportiranje više zagađuje okolinu. Papirne vreće često sadrže puno više ugljika od plastičnih vreća i teže ih je koristiti više puta.
Promjenu ambalažnog materijala potaknula je zabrinutost kupaca zbog utjecaja plastičnog otpada u oceanima. Međutim, moguće posljedice korištenja novih materijala nisu pravilno ispitane.
Nekoliko lanaca marketa prodaje piće u obloženim kartonskim kutijama jer misle da se on reciklira. Prema riječima Zelene alijanse, jedino Velika Britanija posjeduje ustanove koje recikliraju samo trećinu obloženih kutija koje su u protoku.
Kompostabilna zabuna
Grupa istraživača je s organizacijama za reciklažu provela anketu među potrošačima o zagađivanju životne sredine. Odgovori su najčešće ukazivali na to da javnost osjeća anksioznost pri samoj pomisli da plastika zagađuje oceane.Predstavnica Zelene alijanse Libby Peake je za BBC rekla da veliki broj trgovina prodaje ambalažu koju opisuju kao biorazgradivu ili kompostabilnu. Činjenica je da ta ambalaža može biti razgrađena i kompostabilna jedino u industrijskom komposteru, ali da je tada pitanje koja količina tih ambalaža može biti potpuno razgrađena.
Prema rezultatima ankete, preko 80 posto potrošača misli da je biorazgradiva ili kompostabilna plastika dobra za životnu okolinu. Malo ispitanika zaista razumije ove izraze i koje je njihovo pravo značenje, kao i kako se taj materijal pravilno razgrađuje.
Naši ispitanici željeli su jasnija objašnjenja, gdje bi se trebala koristiti i kako bi trebala biti označena ambalaža, kako bi se izbjegla zabuna kod potrošača i potencijalno stvaranje novih problema.
Maloprodajni lanci boje se da bi zabuna potencijalno mogla štetiti prirodnom okruženju. Ako neinformirani ljudi stave kompostabilnu plastiku s običnom plastikom ili je bace u smeće jer misle da će se razgraditi kao jezgra jabuke.
Neke firme koje su pokušale koristiti ovaj tip plastike napomenule su da se materijal neće razgraditi kao što je to očekivano u stvarnom svijetu.
Budite hrabriji?
Jedna je firma napisala da su potrošači zbunjeni i ne znaju što znače izrazi biobaza, kompostabilno i biorazgradivo."Svi odgovorni trgovci slažu se da klimatske promjene trebaju biti u srce njihovog poslovanja. Od opskrbe proizvodima do promjene ambalaže. Plastika je najučinkovitiji materijal u svim okolnostima, na primjer, krastavci umotani u plastičnu foliju traju 14 dana, što smanjuje bacanje namirnica", istakao je Andrew Opie, član Britanskog konzorcija trgovaca.
Koherentan otpad i resursna strategija glavni su prioriteti u smanjenju utjecaja koje stvari imaju na prirodu. Ne trebamo se fokusirati isključivo na smanjenje upotrebe plastike.
Šta britanska vlada radi po tom pitanju?
Vlada je objavila svoju strategiju za resurse i otpad u decembru 2018. godine. Provela je početne konsultacije o tri politike: proširena odgovornost proizvođača za ambalažu, uvođenje sustava povrata depozita za boce i uvođenje veće dosljednosti za recikliranje i skupljanje otpada.Ministri su izjavili da će firme plaćati sve troškove za bavljenje materijalom kad postane otpad, za razliku od sadašnjih 10 posto. Vlada nije potvrdila hoće li povrat depozita vrijediti za boce svih materijala i veličina. Vlada Velike Britanije najavila je da će ove godine zabraniti plastične slamke, žlice i štapiće za uši.